Работата на Комисията за лечение в чужбина ще бъде коригирана. Това стана ясно от изказването на заместник-здравния министър Жени Начева след края на днешното заседание на Надзорния съвет на фонда. Тя обясни, че има нужда от прецизиране на правилата за работа на комисията, свързани със срокове за обработка на информацията, координиране, краен срок на произнасяне и други.
Начева коментира и случая на починалия пациент Георги Хрисимов, чиято съпруга обвини комисията в забавяне на организиране на лечението му и се закани да съди Министерство на здравеопазването. Тя съобщи, че от медицинска гледна точка нарушения не са открити.
Стана ясно и че се извършва анализ на случаите, при които наши пациенти са търсили лечение зад граница, както по отношение на броя им, така и на диагнозите. „Това са преди всичко скъпоструващи лечения в областта на онкологията. Прави се преценка защо тези заболявания не могат да лекуват в нашата страна и той ще послужи като основа за взимане на решения за 2019 г. за анализ защо пациентите се лекуват в чужбина, какви диагнози са най-често срещани“, обясни тя. До момента не са установени случаи на неправомерно лечение на българи в чужбина, допълни Начева.
Що се касае до дълговете на НЗОК към чужди клиники, тя заяви, че в рамките на 73-те милиона лева, определени с бюджета на касата за тази година, ще се изпълнят споразуменията с другите социално-осигурителни фондове. „Не смятаме и категорично не считаме, че ще има проблеми с лечение на български граждани в чужбина“, подчерта Начева. По думите й са коригирани вътрешните правила за финансово взаимоотношение между дирекциите, свързани с отчитането по това перо. Тя допълни, че започват и преговори за разплащане през 2019 г. с цел да се изчисти максимално размерът на задълженията.
НЗОК започва срещи с представители на две чужди каси заради дълговете
20.03.2018 14:06:32 Полина ТодороваДълговете на НЗОК към чужди фондове действително са 271 млн. лв.
26.02.2018 14:13:53Над 130 млн. лв. от дълговете на НЗОК към чужди фондове са просрочени
23.02.2018 10:42:21