При промените на текстовете между двете четения на Закона за бюджета на НЗОК за 2019 г. са взети предвид предложенията на БЛС и те са намерили отражение в него. Това отчете пред БНТ председателят на здравната комисия в парламента д-р Даниела Дариткова след приемането на нормативния документ.
По думите й, оттук нататък какво ще се случи с цените, обемите, вида на медицинската помощ и клиничните пътеки, ще се определи при преговорите между БЛС и НЗОК. „Така че сега на ход е съсловната организация и Касата да прецизират и подобрят наистина някои от проблемите, които се отчитат в клиничните пътеки, както и да имат възможност да увеличат цената на тези, които са най-недофинансирани”, коментира тя.
Във връзка с прелицензирането на лечебните заведения пък д-р Дариткова посочи: „Няма да има задължителна процедура по прелицензиране, ще има период, в който новоизградената Агенция за медицински надзор ще провери лечебните заведения дали са привели дейността си в съответствие с новите медицински стандарти. Защото се предвижда нов механизъм за изработване на медицински стандарти и в съответствие с тези стандарти трябва да работят всички лечебни заведения, както ще се въведат и задължително критерии за качество на медицинската помощ, които ще се изработват от съсловните организации. В срок до шест месеца след приемането на тези документи, най-късно до края на 2019 година лечебните заведения трябва да приведат дейността си в съответствие с тези стандарти и правила за добра медицинска практика и Агенцията за медицински надзор трябва да ги провери. Всичко това ще се извърши служебно”, обясни тя.
„ Категорично намерението е да се оптимизира управлението както на Център „Фонд за лечение на деца”, така и на Комисията за лечение в чужбина, след като те се прехвърлят на администриране на НЗОК. Ще се гарантира достъп до всички видове медицинска помощ, които са получавали досега чрез фонда децата, става въпрос и за медикаменти, и за медицински изделия, и за лечение в чужбина тогава, когато не може да се окаже същата медицинска помощ в България”, заяви д-р Дариткова във връзка със закриването на Фонда за лечение на деца.
„Експертната оценка е на медицинските специалисти, ще се взема мнението на водещите специалитети представители на медицинските дружества по съответния профил на заболяването. Винаги това е било водещото при решение за лечение в чужбина и смятам, че тогава, когато се оперира в една административна структура, това ще е в интерес на децата”, смята тя.
Приехме предложенията на лекарите, сега на ход са те и НЗОК Самата Дърдориткова се самоопределя като политическа слугиня на ГЕРБ , а не като лекар с това изказване - те . To не ,че и лекарите я приемат като лекар.