Лекарят по дентална медицина е длъжен да вземе всички необходими мерки, които са в неговата компетентност за справяне с усложнения, възникнали по време на лечение, а при необходимост да повика екип от Центъра за Спешна помощ чрез обаждане на Единния национален номер 112. Това изискване е записано в Правилата за добра практика на лекарите по денталната медицина, публикувани за обществено обсъждане на електронната страница на Министерството на здравеопазването. Друго тяхно задължение ще бъде да опишат в медицинската документация настъпилото усложнение и при необходимост да насочат пациента за консултация и/или лечение при специалист в специализираната доболнична или болнична помощ, като документира тези обстоятелства.
Добронамереност и почтеност в работата, коректно водене на документацията, професионално общуване с пациентите и техните оторизирани родственици, конфиденциалност в отношенията, създаване на възможност за второ мнение и отнасяне към друг специалист, поддържане на добри колегиални взаимоотношения, недопускане на себеизтъкване и злоупотреба със заеманата позиция – тези основни принципи са намерили място в Правилата за добра практика на лекарите по дентална медицина. Друго изискване към тези специалисти, заложено в проекта, е да не допускат здравословното им състояние да поставя пациенти и колеги в риск, да не злоупотребяват с алкохол и наркотици, особено ако то включва злоупотреба с рецепти, защото това може да доведе до обвинение в тежко професионално нарушение, дори ако престъплението не е било предмет на наказателно производство.
В същото време на денталните лекари ще имат право да преустановяват професионалните си отношения с пациенти, но когато са взели такова решение ще бъдат длъжни да ги информират.
Проектът на Правилата за добра практика включват всички раздели на денталната медицина в аспект на профилактика, диагностика и лечение. Подробно са разгледани подходите за превенция, диагностика и терапия на кариеса и неговите усложнения, с акцент върху детската възраст. Място е отделено и на силанизацията, като фокусът е поставен върху качеството й и проследяването във времето на резултатите от поставянето на силантите. Включена е и категорична препоръка децата да се водят за профилактичен преглед в зъболекарския кабинет на всеки 3-6 месеца.
Съвременната класификационна система за пародонтални и периимплантационни заболявания и състояния, приета през 2018 г. е в основата на раздела, посветен на лечението им, се казва в правилата. Хирургичното лечение и неотложните състояния за лечение на периимплантационните заболявания са предмет на подробно разглеждане в проекта, като в него е заложени изискване анестезиологичният риск да се оценява според препоръките на Американската асоциация на анестезиолозите.
Документът е отворен за обществено обсъждане от днес до 22 февруари 2020 г.
С пълния му текст можете да се запознаете тук.