Събота, 18 Януари 2025
27
май
4
 

Проблемите на хематолозите: Агресията и бюрократичната тежест

Четвъртък, 27 Май 2021 | 16:06:32
4

Възможностите за справяне със стреса на работното място е основната информация, от която имат нужда медицинските специалисти, работещи в областта на хематологията. Това показват данните от анкета, проведена сред членовете на Българското медицинско сдру

Възможностите за справяне със стреса на работното място е основната информация, от която имат нужда медицинските специалисти, работещи в областта на хематологията. Това показват данните от анкета, проведена сред членовете на Българското медицинско сдружение по хематология (БМСХ). Допитването е направено в рамките на информационната кампания за злокачествените заболявания на кръвта „Иновация за живот“, партньори в която са Българско сдружение „Лимфом“, Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (АРФАРМ) и БМСХ.

В анкетата са взели участие около 1/3 от членовете на дружеството (46 души – специалисти и специализанти по хематология, онкология, фармакология, онкохематология, клинична микробиология, биология и др.), съобщиха от БМСХ.

Целта на допитването е да се установят нуждите на медицинските специалисти, свързани с професионалното им и личностно развитие, след което да бъдат организирани специални обучения за тях.

Останалите области, в които медиците имат нужда от повече информация, за да подобрят компетенциите си, са свързани с: дигиталните решения в здравеопазването (43,5%), стратегиите и тактиките за повлияване върху политиките в здравеопазването и застъпничеството (37%), комуникацията с пациенти и техните близки (32,6%), презентационни умения (32,6%) и комуникационни умения (28,3%).

60,9% от анкетираните споделят, че с цел самоусъвършенстване и професионално развитие, биха се записали на обучение за усвояване на нови техники и технологии в лечението на пациентите. 26,1% биха подобрили мениджърските си умения. По 23,9% изразяват готовност за обучения за подобряване на меките и дигитални умения, 19,6% - за усъвършенстване на комуникационните умения.

В анкетата медиците описват и проблемите, които срещат най-често по време на работа. Основните сред тях са административни (голям обем от документация, която лекарите е необходимо да попълват, нееднозначен прочит на нормативната база, лимити и недостатъчно финансиране, недостатъчна информация за новите терапии и др.). Друг очертан проблем е агресията и недоверието от страна на пациентите и техните близки.

„Лекарската професия е свързана не само с осигуряване на своевременно и адекватно лечение, тя е и подкрепа за пациента, който преминава през трудни емоции. Всичко това рефелектира върху медиците, които също преживяват резултатите от терапията. Ето защо съвременното здравеопазване трябва да е  свързано не само с грижа за пациента, но и за медицинските специалисти“, каза председателят на БМСХ и директор на Специализираната болница за активно лечение на хематологични заболявания (СБАЛХЗ) доц. д-р Бранимир Спасов.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
KaJe

Питащ 28.05.2021 15:01:34

Досега Спасов си го дондуркаше ПКП от ГРОБ, както от години ДПС-то оная на борда кърджалийката Гавазова. Пита се, КОЙ ги дондурка сега..?

7777 27.05.2021 17:22:57

Това Спасов презседателя на етичната комисия ли е? Боже спрете да пишете за този наглец,който само лъже, но както виждаме умело краде.А те от МЗ си го харесват и си го избират отново за директор

3333 27.05.2021 17:18:00

Ало,внимавайте с Бранко. Той скоро ще стане професор ,а дали ще остане директор на хематологията ще видим. С тези задължения човекът направо погреба болницата,но пък си спечели "честно" конкурса за директор.

Гост 27.05.2021 16:22:44

Празни приказки доцент Спасов. И то от човек, затрил с некомпетентността си хематологията в Дървеница. Човек, гледащ само в джоба на пациента, камо ли "преживяващ резултатите от терапията му"?! Жалка история си доценте...


Всичко за коронавируса
Още новини
EMA започва преглед за риска от рядко очно заболяване при пациенти, лекувани със семаглутид
18.01.2025 12:42:45

EMA започва преглед за риска от рядко очно заболяване при пациенти, лекувани със семаглутид

Комитетът по лекарствена безопасност (PRAC) на Европейската агенция по лекарствата (EMA) започна ...

МУ – Пловдив става член на Европейската тематична мрежа по биотехнологии
18.01.2025 11:22:06

МУ – Пловдив става член на Европейската тематична мрежа по биотехнологии

Ректорът на Медицински университет – Пловдив проф. д-р Ангел Учиков подписа споразумение за ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...