Парламентарната здравна комисия прие на второ четене промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, свързани основно със завишаване на санкциите при нерегламентиран износ на медикаменти.
Ключов момент в приетите изменения е наблюдението на лекарства от Позитивния списък, както и ограничаване на износа, когато е установена липса или недостиг в страната. За целта ще бъде изготвен списък с лекарствени продукти, чийто износ може да бъде ограничаван.
Първоначалната идея беше той да бъде изготвен от Експертен съвет, но между двете четения на законопроекта председателят на ресорната комисия д-р Даниела Дариткова и колегата й от ГЕРБ Лъчезар Иванов предложиха това да става на база специализирана електронна система. Именно това предложение бе прието и от депутатите днес. Народният представител от левицата проф. Георги Михайлов обаче възрази, че към момента тази система все още не е изградена. „Как приемаме закон върху нещо, което още не е създадено“, попита той, като изтъкна, че законът на практика върви преди системата.
Зам. здравният министър Жени Начева обаче обясни, че системата се подготвя от два месеца и че техническото й задание е изградено. Тя изтъкна още, че обект на законопроекта са всички лекарства от Позитивния списък, както и че той разглежда огромен обем от информация, и коментира, че наблюдението й не би могло да се осъществи без наличието на електронна система.
Аргумент, посочен от д-р Дариткова в защита на системата, беше, че чрез нея ще се избегне субективният фактор при определянето на забранените за износ лекарства.
Законът предвижда и сериозно завишаване на санкциите при извършване на нерегламентирана търговия с лекарства. Залагат се по-високи санкции при извършване на нерегламентирана търговия с лекарства, включени в ограничителния списък, като за търговците на дребно глобата е в размер от 10 000 до 20 000 лв. при първо нарушение и от 25 000 до 35 000 лв. при повторно нарушение. При търговците на едро имуществената санкция е в размер от 10 000 до 25 000 лв., а при повторно нарушение разрешението за търговия на едро се отнема със заповед на ИАЛ. За всеки, който извърши износ на лекарствени продукти в нарушение на разпоредбите за износ на лекарствени продукти от закона, е предвидена глоба, съответно имуществена санкция, в размер от 50 000 до 100 000 лв.
Оттеглено бе предложението всички производители на лекарства, чиито медикаменти са в ПЛС, да поддържат резерв от 10% от тях.
Предстои промените да бъдат разгледани и от парламента в пленарна зала.
Aнаниев: Черпим опит от Франция и Германия за мерките за паралелния износ
23.04.2018 18:08:40 Полина ТодороваЕлектронна система ще казва има ли недостиг на лекарства у нас
17.04.2018 17:51:03 Ирина ПекареваНовата информационна система ще предотврати изчезването на лекарства от българския пазар
16.03.2018 16:40:39