Все още е рано да се изкажем по въпроса за имунитета. Имунният отговор има две страни – както хуморален, с антитела, така и клетъчен. Амбицирани сме за търсене на лечение. В това отношение самото лечение с плазма от преболедували е доста обещаващо. Това каза пред БНТ проф. Радостина Александрова, доктор по вирусология към Института по експериментална морфология, патология и антропология към БАН, в отговор на въпрос дали лечение на COVID-19 с кръвна плазма е ефективно.
„Това лечение съвсем не е ново за медицината. То е въведено още в края на 19 век от един много голям немски учен и лекар Емил фон Беринг, който създава такъв тип терапия за лечение на дифтерит и тетанус. За коронавирус са нужни хора, които са преболедували, но има и една много добра новина създадена е клетъчна линия, от клетки, които се култивират в лабораторни условия, които секретират антитела срещу този вирус. Оттук нататък може да се мисли за създаване на комерсиален биопродукт за лечението на COVID-19“, каза проф. Александрова.
По отношение на лечението със стволови клетки тя заяви, че се работи много сериозно, заради измененията в органите, настъпващи в резултата от преболедуването на вируса.
„Огромната част от новите заболявания идват от животинския свят. При хората този вирус се предава от човек на човек. Той се променя, макар че това се случва по-бавно от грипния вирус. Важно е да стане ясно в каква посока ще се промени. Според специалистите има малки мутации, които оказват влияние върху клиничната картина, но предстоят още изследвания, които да докажат дали това е причината за разликата в смъртността в отделните региони на света“, каза проф. Александрова.
Е как ко - кат ти се възпали дифтера, шси имаш дифтерит.
Ко е туй заболяаане дифтерит ? От лекциите в съветските медицински Вуз-ове ли е ? Тук професорските знания са на ниво 1 ри курс студент в Харвард ,мани, бегай.