Четвъртък, 20 Март 2025
15
авг
2
 

Проф. Александрова: Да приемем случващото се с mpox в Африка като червена лампичка

Не трябва да има паника, а повишено внимание и предпазливост, категорична бе тя

Четвъртък, 15 Август 2024 | 16:44:01
2

„В никакъв случай не трябва да изпадаме в паника. Това, което трябва да правят специалистите извън Африка, е много сериозно да следят какво се случва с този вирус и какво е неговото разпространение, защото опитът е показал, че всяко едно огнище в

„В никакъв случай не трябва да изпадаме в паника. Това, което трябва да правят специалистите извън Африка, е много сериозно да следят какво се случва с този вирус и какво е неговото разпространение, защото опитът е показал, че всяко едно огнище във всяка част от света би могло да прехвърли границите на страната или континента и да обхване целия свят“. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria вирусологът от Института по експериментална морфология, патология и антропология при БАН проф. Радостина Александрова по повод извънредната ситуация, обявена в Африка заради разпространението на маймунската шарка.

Тя призова да приемаме случващото се като червена лампичка, която трябва да привлече вниманието на обществото и институциите, и да бъдем предпазливи. 

„Това е вторият път, в който се обявява подобно положение за тази болест, и седмият път по повод на опасна заразна болест. Центърът за контрол на заболяванията в Африка е направил консултация с над 600 специалисти преди да предприеме тази стъпка. Това се прави с цел мобилизиране, контролиране и овладяване на вируса, с цел ограничаване на разпространението му“, каза специалистката.

Тя припомни, че този вирус принадлежи към семейството на поксвирусите, част от които е и вирусът, причиняващ едрата шарка.

„Вирусът се дели на два варианта – единият е по-тежък и взима повече жертви и се разпространява в Демократична Република Конго, докато вторият вариант се среща най-често в Западна Африка. През 2022 г. станахме свидетели как вирусът напусна Африка и причини епидемия по света. До днешна дата от началото на годината в Демократична Република Конго има обявени около 14 000 случая и 511 от тях са смъртни. Интересното е, че около 70% от заразените са млади хора на възраст под 18 години“, обясни вирусологът.

Тя обърна внимание, че според Европейския център за контрол на заболяванията (ECDC) рискът за Европа остава нисък, но в същото време от институцията предупреждават за опасността пътуващите в тези части на света.

Проф. Александрова подчерта, че африканският континент е особено уязвим по отношения на опасността от различни вируси, в това число ХИВ, ебола и много други, защото там ваксините не достигат.

„Това е причината вече да се мисли за изнасянето на производства, за изграждането на производствени мощности за ваксини на място“, обясни специалистката.

„В Африка е нужна координация на усилията, тъй като разпространението на вируса вече е и извън Демократична Република Конго. В Африка са налични около 200 000 ваксини, но са нужни много повече“, коментира конкретната ситуация в момента тя.

Проф. Александрова обясни, че ваксината, която се използва, е тази срещу едра шарка, тъй като вирусите са сходни.

„Тя дава защита около 80%. Интересното е, че през 2022 г. основните засегнати са били мъжете, докато в момента това не е така делът е почти равен между мъжете и жените. Фактът, че сред заразените преобладават младите, не е необичаен, тъй като по-старото поколение е ваксинирано срещу едра шарка“, поясни вирусологът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
%Bwh

Червена лампичка 16.08.2024 09:47:01

Само в Конго да заболели 14 000 души и 500 са починали.....Всеки сам да преценява има или няма опасност....Жената само предупреждава....

КАТЕГОРИЧНО 16.08.2024 08:17:08

Тоз киликанзер е прекарал болестта и не само тази. Не е показвайте стресирате хората. Тези навремето са ги горели на кладата. Но този урод огън не го гори.


Всичко за коронавируса
Още новини
През 2024 г. средната заплата на лекарите в държавните болници е била 1998 лв.
20.03.2025 17:22:40

През 2024 г. средната заплата на лекарите в държавните болници е била 1998 лв.

Министерство на здравеопазването е предприело действия за стартиране на преговорите по Колективни ...

Скрининг за риска от туберкулоза в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“
20.03.2025 16:54:58

Скрининг за риска от туберкулоза в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“

Седмица на отворените врати за туберкулоза организира кърджалийската МБАЛ „Д-р Атанас Дафов ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...