Към момента единственият печеливш ход е ваксината. Това заяви пред bTV вирусологът проф. Радостина Александрова.
На въпрос защо непрекъснато се появяват нови варианти на COVID, тя обясни: „Коронавирусите имат много висока адаптивност, защото мутират, а те мутират непрекъснато. Селектират точно тези мутации, които им дават предимство в конкретната ситуация. Вирусите са много пластични и този не прави никакво изключение“.
Той ще продължи да произвежда нови мутации и това не може да се спре, каза тя, като допълни, че от друга страна ние сме много далеч от колективния имунитет. „Доскоро смятахме, че трябва 60-70% от хората да имат имунитет, след това се появиха новите варианти и започна да се коментира, че процентът ще скочи. Също така ваксинацията в цял свят е доста неравномерна. Все още не сме наясно и дали ваксината успява да предотврати самото предаване на вируса. Това не трябва да се приема за драма, но към момента единственият печеливш ход е ваксината“, подчерта проф. Александрова.
В по-далечна перспектива вирусът ще се превърне в едно ендемично заболяване, каквото е грипът, и няма да ни прави такова впечатление, посочи тя. В момента обаче виждаме, че както той не е свикнал с нас, така и ние сме не свикнали с него, заяви проф. Александрова.
Специалистът допълни, че в редица държави започва да доминира британският вариант на вируса, като такава е тенденцията и в България.
Проф. Александрова допълни, че три седмици след поставяне на втората доза от ваксината организмът придобива имунитет и рискът от разболяване намалява сериозно. По думите й, ако натискът над болниците продължи в този вид и лечебните заведения са в невъзможност да приемат пациенти, е възможно да има актуализиране на мерките. Зависи как ще се развие ситуацията, но нищо не е изключено, отбеляза тя.