„Здравеопазването няма цвят. И който се опитва да политизира здравеопазването, свири на много тънка струна, която понякога граничи с престъпление. Такова нещо няма“. В това беше категоричен в интервю за bTV министър на здравеопазването в оставка проф. Костадин Ангелов. Той коментира проведените конкурси за управителите на големите болници у нас, които влязоха в полезрението и на новите депутати в първите дни от работата на новия парламент.
Ангелов определи като „лъжа, която е начало на предизборната кампания на опозицията“ твърденията, че с конкурсите се цели да се запазят определени кадри на ключови позиции в управлението на лечебните заведения.
„Има Закона за публичните предприятия, който е в изпълнение на препоръки. Идеята е за влизането в Банковия съюз. Нещата са много, много по-сериозни“, подчерта той. „Спазвам закона такъв, какъвто е написан. Ако Народното събрание приеме нов закон, ние ще спазваме новия закон. Законът изискваше да се проведат конкурси, да се пуснат обяви, обявите бяха обявени, конкурсите бяха проведени“, поясни здравният министър и допълни, че всичко е обявено на страницата на Министерство на здравеопазването и няма нищо тайно.
Проф. Ангелов коментира и плана за възстановяване и устойчивост, като подчерта, че той е консенсусен и е резултат от усилията на много експерти, професионални организации, НСОРБ, кметове, съсловни организации.
Планът включва няколко основни компонента - осъвременяването на лечебните заведения, включително чрез оборудването им с модерна апаратура, подобряване на битовите условия в областта на психичното здраве, както и изграждането на център за интервенцонална рентгенология.
Здравният министър изтъкна, че инсултът е първа причина за инвалидизация на българите и втора причина за смъртност. „В „Иван Рилски“ има екип от млади лекари, които работят в областта на интервенционалната рентгенология. Последният месец аз създадох и експертен съвет от български лекари, които да развиват тази специалност. Идеята е в първите минути, когато се получи инсулт, ние да действаме навреме. Тоест в златния час да спасим максимално много българи“, представи идеята си проф. Ангелов. Чрез базата на болница „Иван Рилски“ ще се създаде обучителен център, в който рентгенолози, неврохирурзи, невролози, които да се обучават на този вид интервенции. Идеята е да направим мрежа от такива центрове в цялата страна, т.нар. stroke центрове, разясни той.
Проф. Ангелов коментира и процеса на ваксинация у нас, като заяви, че ваксини има за всички желаещи. „Ваксината носи освен надеждата, ваксината носи и свободата“, каза той и допълни, че у нас в началото е имало много малко хора, които са желаели да се ваксинират. „Сега вече гоним над 65% желаещи да се ваксинират. Това е огромен успех. Хората повярваха в науката“, каза той.
Ангелов разясни и механизма на действие на различните ваксини. „Принципът на действие на всички ваксини е вкарването на т.нар. спайк протеин, който действа под формата на антиген, благодарение на който нашето тяло изработва антитела, които се борят срещу вируса от следваща бъдеща среща. Няма значение по какъв начин този спайк протеин влиза в организма. В единия случай влиза с информационната РНК, която се закача за рибозомите в цитоплазмата и започва да синтезира S протеин и съответно се образуват антитела, другият начин – аденовируса влиза в ядрото на клетка, вкарва информационната нуклеинова киселина, започва синтезата на S протеина, отново се стига до създаването на имунитет на базата на S протеина“, поясни той, като допълни, че от медицинска гледна точка няма значение. „Втората ваксина винаги действа като бустер, тоест тя доусилва образувалия се до момента имунитет“, посочи той.
Питат министъра в оставка за конкурса в ИСУЛ и Детската болница
23.04.2021 13:45:02 Надежда НеноваПарламентът спря конкурсите в държавните болници
22.04.2021 12:29:40 Ирина ПекареваНовата здравна комисия ще обсъжда приоритетите в сектора и предстоящите закони
21.04.2021 15:54:02