Представителите на Инициативния комитет на специализантите искат основната им заплата да бъде 150% от средната брутна работна заплата, представителите на професионалистите по здравни грижи искат същото. Аз считам, че няма как да бъдат еднакви основните трудови възнаграждения на тези две съсловия и при липсата на такова съгласие, означава, че допълнително трябва да го търсим. Това каза председателят на парламентарната здравна комисия проф. Костадин Ангелов пред журналисти след днешната кръгла маса „Бъдеще в България“, която се проведе днес в Народното събрание и беше организирана от протестиращите млади лекари.
В отговор на въпрос дали има опасност от повишаване на здравната вноска и по този начин да се намерят средства за увеличаване на възнагражденията, проф. Ангелов заяви, че такава опасност няма на този етап.
„Разговор за реформа може да се проведе, ако той няма политически цвят. Обсъждаме в управляващата коалиция нуждата от реформа, която да доведе до подобряване на демографските показатели за заболеваемост и смъртност, и ако тръгнем в тази посока, се изисква пренастройване на цялата система в посока профилактика, превенция и скрининг вместо болнично лечение. В тази връзка това е много голям разговор и дори и сега да започне реформата, резултатът от нея ще се види след 20 години“, каза още той.
Председателят на ПП Асен Василев коментира, че от партията подкрепят законопроекта, представен от младите лекари и ще настояват да бъде приет от Народното събрание преди парламентарната ваканция. По думите му има средства за увеличаване на заплатите, тъй като изчисление на предишни, по-ниски стойности, направено от МФ и МЗ е показало, че за да се достигне заплащане на 125%, а не на 150%, са нужни около 60 млн. лв. при 9,3 млрд. лв. бюджет на НЗОК. „Механизмът го има, има и фондове в бюджета на НЗОК за областните и за общинските болници за подпомагане на средствата за персонал, така че това е въпрос на политическа воля и от гледна точка на ПП, такава воля има“, добави Василев.
На въпрос за различията в исканията между лекарите и народните представители заплащането им бъде указано в Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ), а не в КТД, както предлагат депутати, Василев каза, че КТД е бил бламиран от директори на болници, глобите не са влезли в сила, а вече няма и действащ КТД. „Предложението за включването на заплатите в ЗЛЗ дава по-устойчив механизъм и не виждам проблем да стане по единия или по другия начин, но ако ще е с КТД, трябва да има индексация, за да се гарантират заплатите. Ако няма мнозинство за това предложение, има варианти в закона да се запише, че ако няма действащ КТД, се взимат стойностите от предишен КТД, индексират се и така се достига до нормално заплащане на младите лекари, чрез законова разпоредба“, допълни Василев.
На днешната кръгла маса младите лекари представиха своите предложения за изменение и допълнение на ЗЛЗ. Те предлагат в закона да се запише, че основните трудови възнаграждения на лекар без специалност и магистър-фармацевт без специалност да не е по-малко от 150% от средната брутна работна заплата за последните 12 месеца, за които са публикувани официални данни на НСИ. Допълнително трудово възнаграждение на медицинския персонал за преминати през предходната календарна година форми на продължаващото медицинско обучение съгласно минимални изисквани, определени от съсловните организации, да не е по-малко от 1% от основното месечно трудово възнаграждение за всяка година. Допълнителното възнаграждение за придобита професионална квалификация в българско висше учебно заведение да е не по-малко от 5%, а от в друга държава от ЕС или ЕИП – 10%.
Допълнителното възнаграждение за нощен труд да не е по-малко от 0,5% от размера на минималната работна заплата за всеки отработен час, а съотношението между максималното и минималното брутно възнаграждение на медицинските специалисти в болниците да не е повече от 10 към 1. В проекта си младите лекари са записали още, че лечебно заведение, което не заплаща трудовите възнаграждения по този закон, се наказва с глоба от 15 000 лв., а при повторно и следващо нарушение – 30 000 лв. Наказание се налага и на управителя/ директора на лечебното заведение.
Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов отказа да коментира направените предложения с мотива, че ги е получил минути преди началото на дискусията.
Председателят на Българското сдружение на лекарските асистенти и фелдшерите (БСЛАФ) Александър Александров предложи в законопроекта да бъде добавена методиката за определяне на минималните възнаграждение от преди 20 години. „Това означава, че при 150% от средната работна за лекар без специалност, заплатите на лекарски асистенти и фелдшерите трябва да са 85%, а на медицински сестри и акушерките - 75%, тъй като заплащането трябва да е на база носената отговорност. Припомням, че лекарските асистенти извършват и медицинска дейност, и здравни грижи“, каза той. От Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) обаче напълно отхвърлиха това предложение.
Д-р Николай Брънзалов, председател на БЛС, заяви, че напълно подкрепя идеята на предложения законопроект, тъй като в него са застъпени две от целите на съсловната организация – подобряване условията на труд на лекарите и продължаващото медицинско обучение. Той обаче подчерта, че е много важно преди да се говори за процентите, трябва да се уточни откъде да дойдат парите за увеличението. „Постоянно повтаряме, че системата е недофинансирана. Това, което трябва да се направи задължително е оценката на лекарския труд. Структурата на лекарите е разнородна и възнаграждението не може да бъде едно и също“, каза той.
В края на дискусията младите лекари получиха обещание от проф. Костадин Ангелов, че ще имат достъп до всички предложения, които ще бъдат направени до 14 юли и ще могат да кажат мнението си за тях. Доц. Силви Кирилов пък им обеща да е на тяхно разположение денонощно и ще имат среща с него, за да обсъдят Наредбата за специализациите, която трябва да бъде променена, за да стане реално работеща.
лекар / сестра - 1,5/ 1 ......... лекар специалист / сестра - 2 / 1 ............... лекар началник отделение или тежка специалност 3/ 1 ........................ фелдшер 85% от заплата на лекар без специалност
тва е положението
Педи...
Костадинке действай!За това си в парламента,ако се чудиш още ще е време да си ходиш.Достатъчно си се накрая.Негодник!
Доста ниска компетентност на Ангелов. В общи линии безгръбначен нагаждач
Тошко Йорданов: "Заплатата ми е 7-8 ХИЛЯДИ лева. Не знам точно колко е".
Много е зле положението, чак така не е било. Тези хора не знаят какво правят
Нещастници!
Тази депутатска маса е некомпетентна и не е в състояние да реши какъвто и да е проблем. Да не говорим за председателя на здравната комисия, така нареченият професор.
Силви Кирилов е дърт и немощен, нефелен като министър. По-добре да ходят с Тошко на бани в Сицилия. Реформи се правят от млади хора, тези в парламента са закостенели мозъци, че и лъжци. Само стачки до изчистване мръсниците от софрата ще решат проблемите в здравеопазването
Всъщност предложението на Александров е много добро ! Ако се направи диференциация на сестринските и фелдшерските заплати на 85 и 75 % от лекарската - ще се постигне успокоение в системата.
Глупости! В белия свят разликата е в пъти. Или мислиш, че сестра и половина ще лекуват колкото един лекар ли? Знанията, уменията и най-вече отговорността при лекарите не може да се оценя с 25% разлика в заплащането.
в крайна сметка работодателя оценява и сключва договор, пък ти си носи дипломите и уменията
аз пък мисля че се заплаща за извършена работа и постигнат резултат, както във всяка фирма, а не кой колко усилия бил положил или бил учил, сертифицирал и правилно позиционирал
Плаща се за труд, знания и умения. А за резултат, например, може да искаш заплащане при военните - само, когато воюват да им се плаща, в мирно време ще фотосинтезират.
В белия свят, с който работя, в отделението сме аз ( българин ), един сърбин, двама араби и един от Египет ! Само шефът е немец. И не, разликата в заплатите НЕ Е в пъти, ако обичаш, анонимнико от третия свят . За разлика от теб, аз работя в бяла страна !
Не те знам къде работиш неанонимнико, но при нас сестрите взимат до 2000 паунда, а лекарите над 7.