Официалното признаване на хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) у нас се случи след въвеждането на т.нар. кодове за ХБЗ – на 19 февруари тази година, когато бяха публикувани в „Държавен вестник“. Преди това ние работехме само с диагнозата хронична бъбречна недостатъчност, което на практика е крайният стадий на заболяването. Това каза председателят на Българската нефрологична асоциация (БНА) и началник на Клиника по вътрешни болести в УМБАЛ „Св. Анна” – София проф. Борис Богов по време на откриването на Втората нефрологична среща днес.
„Усилията за въвеждането на кодовете бяха направени от Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания, от Сдружението на общопрактикуващите лекари, с участието на БЛС, но нямаше да бъде факт без участието на БНА“ , коментира той.
По думите на проф. Богов последните изменения в Наредбата за профилактичните прегледи и диспансеризацията във връзка с официалното признаване на ХБЗ са донесли ключови подобрения за пациентите.
„Пациентите с артериална хипертония и диабет тип 2 имат гарантиран достъп до изследване на серумен креатинин и изследване за съотношение албумин-креатинин веднъж годишно. Има ясни критерии за общопрактикуващите лекари, които вече знаят кога да издадат талон за преглед при специалист-нефролог. Това прекратява практиката пациентите да се лекуват само от личния лекар, докато състоянието им не стане критично. Ползите за пациентите от тези промени са фундаментални и преместват фокуса от борба за оцеляване към качествен живот до и без диализа. Една от най-големите ползи е ранната намеса за третиране на ХБЗ. Тези промени превръщат нефрологията от терапевтична дисциплина на крайните стадии в динамична, високотехнологична и превантивна специалност“, каза той.
Проф. Богов отбеляза, че официалното признаване и въвеждане на нови терапевтични алгоритми е позволило и на младите специалисти да прилагат най-модерните лекарства, а това е направило работата им много по-престижна и близка до световните научни стандарти. „Младите нефролози вече не са изолирани специалисти. Те се превръщат в ключови консултанти за колегите кардиолози и анестезиолози“, каза той.
По време на срещата беше изнесен доклад за дейността на БНА през изминалата 2025 г. от д-р Румен Филев от УМБАЛ „Св. Анна” – София.
В работата на срещата участват проф. Борис Богов, проф. Арман Постаджиян, проф. Васил Гегусков, проф. Мила Любомирова, д-р Румен Филев и медици от водещите болници в страната.













