Заявеното намерение от здравния министър да бъде създаден един всеобхватен национален раков център от типа comprehensive cancer centre чрез обединението на две големи болници е повод да изразим надежда, че и Националният раков регистър ще се върне обратно и ще заработи точно там. Това заяви по време на заседанието на парламентарната Комисия по здравеопазването проф. Здравка Валерианова, онколог и дългогодишен ръководител на регистъра.
По думите й, това е естественото му място и той трябва да обедини цялата информация за раковите заболявания, която се събира и обработва според всички изисквания на Европейската мрежа на раковите регистри и стандартите, зададени от ЕK. В допълнение тя посочи, че в регистъра следва да се включи и цялата информация, която ще идва от бъдещия Протонен център, чието изграждане предстои. Според проф. Валерианова това виждане за бъдещето на регистъра кореспондира и с препоръките на Европейската комисия за мястото, където трябва да се ситуират такива структури.
„След 2013 г. регистърът премина от един стандарт в друг стандарт и това категорично доведе до срив, до спад в качеството на подаваната информация. Ако дотогава бяхме регистрирали приблизително по 37 000 нови случая на раково заболяване на година, сега изведнъж се получиха данни за 19 000 случая, което означаваше, че раковата заболеваемостта е спаднала, а това не е вярно. Искам да обърна внимание, че подобна грешна информация неминуемо води до грешни изводи и последващи погрешни решения в политиките l общественото здраве. Тези политики трябва да стъпват на обективни и точни данни, а обслужването на регистъра трябва да е в ръцете на опитни и подготвени специалисти, защото НЗИС не изключва ролята на човешкия фактор“, каза проф. Валерианова.
Зам.-министър Михаил Околийски сподели оптимистични виждания за бъдещето на регистъра и увери, че договорът на МЗ с НЗИС предполага той да се развива пълноценно и в бъдеще, като събираните данни ще позволят отделните параметри да бъдат следени не само на индивидуално, но и на популационно ниво, а така също и да се правят изводи и на регионално ниво.
Според зам.-министъра замисълът е УСБАЛО да координира процесите по събиране на информацията както от държавните, така и от частните онкологични лечебни заведения. Пациентското досие също ще включва широк набор от параметри, свързани с онкологичните заболявания, стана ясно по време на дискусията в комисията.