Ние минахме през относително спокоен период, в който процентът на заразените беше под 0,5%, но вече има устойчива тенденция на нарастване. Виждаме и в Гърция, с който сме много близки, че заразените вече са над 3 000 на ден, което е много притеснително. Това каза пред БНТ представителят на България в Европейската агенция по лекарствата проф. Илко Гетов.
„За съжаление нашата страна е на последно място по процент имунизирани. В България имаме имунизирани с първа доза около 2 млн. души, но това е далеч от необходимата бройка, за да говорим за колективен имунитет“, допълни той.
Проф. Гетов подчерта, че няма да се стига постоянно до забрани, но това зависи от колективния имунитет. "Вирусът, за да съществува, трябва да се нанесе върху гостоприемника, върху човешкия организъм, съответно той също се изменя. Както виждате вече има Делта-вариант, който е малко по-различен. Ако инкубационният вариант на британския вариант беше 7 - 8 - 10 дни, тук вече говорим за 3-4 дни, но с много по-висока степен на разпространение на заразата, което означава, че самият вирус също се приспособява към новите условия и усилията на човечеството да преустанови с тази зараза", каза той.
"Имунитетът създаден от ваксинирането е по-траен от имунитета, създаден от преболедуването. Няма данни за повече от 5 - 6 - 8 месеца имунитет след преболедуване. На този етап имунитетът след ваксиниране трае година, година и половина. Тези, които участваха в клиничните проучвания, имат необходимия титър на антитела“, каза проф. Гетов.
Проф. Гетов подчерта, че на този етап в Европейската агенция няма постъпило заявление да се обяви, че трябва да бъде поставяна трета доза.
„Има много клинични изпитвания, които текат в момента. Например във Франция се ваксинират с трета доза хора, които са имунокомпрометирани, с цел да бъдат защитени организмите им като на здравите хора“, допълни той.
По отношение на ваксинацията на деца, проф. Гетов заяви, че това е въпрос, който се решава от националните компетентни органи. „ЕМА отговаря на заявленията на компаниите да бъде разширена популацията за приложение на ваксините. Ние вече имаме такъв случай – ваксината на Pfizer, която беше одобрена за приложение на лица над 12 години. Днес предстои да разгледаме заявление на Moderna“, допълни той.
Проф. Гетов уточни, че данните са от САЩ и Канада на над 5 000 деца.
„При децата има един мултисистемен синдром след COVID, който също е много опасен. Освен това са разпространители на вируса. Това е причината някои държави да настояват разрешението за ваксиниране за тях да са даде по-бързо, преди началото на новата учебна година“, допълни той.
Според него не трябва да се въвежда задължителна ваксинация, а да се провежда по-широка информационна кампания.















Айде да не говорите тъпотии, като нямате и грам познания по Имунология, камо ли пък за човешкия имунитет! Говорите пълни глупости - я попрочетете малко учебниците по Имунология и Хематология! НЕ ЗАБЛУЖДАВАЙТЕ ХОРАТА С НЕКОМПЕТЕНТНОСТ!
Пропаганда и лъжи!
Абсолютно вярно. При ваксиниране един практически здрав в момента организъм и имунна система спокойно създава основите за имунен отговор при среща с вируса. При прекарали заболяването имате една обрулена имунна система и един изтощен организъм ,който не може да се мобилизира и то с месеци. Нещо като съветската работа на другаря Путин - създадоха ваксина, която след това технологично нямат мощности за нейното широко производство . Така жалка изглежда и вашата имунна система след като няколко милиарда коронавируси са минали през всички органи и системи. Възстановяването ще е около 8-9 месеца и то при липса на съпътстващи други заболявания. Изработването на антитела краткотрайно и немощно , както и слаб клетъчен отговор. Тъпанарите ,които още се бавят с ваксинацията ще си платят скъпо с жалкия си живот за средновековните си глупости и мнителност. Тук е момента и да споменем веганските галфони, които трябва да им е ясно, че антитела не могат да се образуват и имунната им система не може да работи, ако приемат под 1.5 g /кг т.м протеини в приеманата храна. А това става трудно с веганизъм и други подобни невежества заставащи срещу биохимията на човешкия организъм