Четвъртък, 20 Март 2025
04
юли
 

Проф. Гудев: Предсърдното мъждене може да доведе до нарушаване на когнитивната функция

Вторник, 04 Юли 2023 | 13:43:24


„В световен мащаб се наблюдава увеличение на броя на пациентите с предсърдно мъждене. Може да се каже, че това епидемия.“ Това каза в подкаста на БНР „В центъра на системата“ началникът на Клиниката по кардиология в УМБАЛ &bdquo

„В световен мащаб се наблюдава увеличение на броя на пациентите с предсърдно мъждене. Може да се каже, че това епидемия.“ Това каза в подкаста на БНР „В центъра на системата“ началникът на Клиниката по кардиология в УМБАЛ „Царица Йоанна -ИСУЛ“ проф. Асен Гудев.

По думите му причините за това са няколко, сред които е и по-добрата диагностика на предсърдното мъждене, като новите технологии за мониториране на сърдечната дейност позволяват вече да бъдат диагностицирани и пациенти без симптоми.

„Другата основна причина е застаряването на човешката популация, макар че виждаме предсърдно мъждене и при по-млади хора и там също има ясни причини. Предсърдното мъждене е част от стареенето на сърцето. Немалък процент от възрастните хора над 75 години имат или епизоди на предсърдно мъждене, или те са с постоянни ритъмни нарушения. Има и много хора, които са извън нормалния синусов ритъм на сърцето. Те са в абсолютната аритмия без да имат симптоми, което е коварна ситуация. Защото предсърдното мъждене е рисково за развитие на сърдечна недостатъчност, особено рисково за кардиоемболизация, мозъчен инсулт, периферни емболизации, тоест това е състояние, което освен симптоматика, освен влошено качество на живот, носи и потенциално рискове като инсулт и инфаркт“, заяви още проф. Гудев.

„И нещо, което в последните години става все по-ясно – връзката между мозъчния инсулт и предсърдното мъждене. Около 20-25 на сто от мозъчните инсулти са кардиоемболични, тоест източникът на тромб, който може да запуши мозъчния съд, идва от сърцето. А това, което вече е научно доказано и е факт, е, че много често има микроемболизация на мозъчните съдове, което води до деменция. Тоест, предсърдното мъждене, освен тези усложнения, за които говорихме досега, ако не се антикоагулира, може да доведе и до нарушаване на когнитивната функция. На скенер или магнитен резонанс ние установяваме т.нар. мултиинфарктна енцефалопатия. Затова е изключително важно предсърдното мъждене да бъде рано диагностицирано, да бъде лекувано не само ритъма на сърдечната честота, но и най-вече антикоагулирано при пациентите с висок риск“, допълни той.

Проф. Гудев подчерта, че преждевременната смърт, или смъртта преди 65 г. в България е 4 пъти по-висока от средната за ЕС и 8 пъти по-висока от тази в Испания и Финландия, които са лидерите в Европа за продължителност на живота.

„Ритъмните нарушения са комплексна група от нарушения в нормалния ритъм на сърцето“, каза и д-р Димитър Марков – началник сектор „Кардиостимулация“ в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.

„Предсърдното мъждене може да бъде няколко вида – с бърза и с бавна сърдечна честота. Бързото мъждене се лекува чрез контрола на ритъма и на пулса с медикаменти и инвазивни процедури, а бавното мъждене, при което честотата на пулса спада до 30-40 удара в минута, лечението е чрез кардиостимулация или чрез поставянето на пейсмейкър“, допълни д-р Маринов.

По думите му около 20-30% от пациентите в ИСУЛ са с предсърдно мъждене, като до 10% от тях достигат до кардиостимулация като единствен начин за нормализиране на ритъма. Годишно през клиниката преминават над 1000 човека, като лежащо болни от тях са поне 200 души.

Целия епизод на подкаста може да чуете тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
2dWu


Всичко за коронавируса
Още новини
Окончателно: Приеха бюджета на НЗОК за 2025 г. (Допълнена)
19.03.2025 20:40:22 Надежда Ненова

Окончателно: Приеха бюджета на НЗОК за 2025 г. (Допълнена)

След близо 6-часови дебати народните представители окончателно приеха Закона за бюджета на НЗОК з ...

Единният отговор на ЕС по достъпа до лекарства трябва да отчита спецификите на държавите
19.03.2025 17:36:42

Единният отговор на ЕС по достъпа до лекарства трябва да отчита спецификите на държавите

Министерският съвет одобри позицията на България и мандата за нейното представяне в неформално за ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...