Би било безотговорно държавата да не компенсира реалните разходи, които лечебните заведения правят в тази ситуация с повишените цени на тока и горивата. Това заяви пред БНР председателят на Асоциацията на университетските болници проф. Красимир Иванов.
По думите му действително ситуацията днес е много притеснителна, защото разходите се нараснали многократно и това нарастване е главоломно.
„Над 225% са нараснали разходите за кислород, с около 150% са нараснали разходите за отопление и с над 145% са нараснали разходите за електроенергия. Това е съпоставка между август - декември 2021 г. и август - декември 2020 година“, уточни той.
Проф. Иванов увери, че гражданите могат да разчитат на своите лекари, защото те неотменно изпълняват своя лекарски дълг.
„Трябва да има компенсация на тези повишени разходи, които правят лечебните заведения, трябва да продължи да работи методиката за компенсиране на медиците по време на COVID пандемията“, категоричен бе той.
Според проф. Иванов всеки български лекар и сестра, със или без компенсации, в това трудно време на пандемия е бил и ще бъде на своя пост, но българските медици плащат висока цена за своята всеотдайност.
„В болница „Св. Марина“ 13 отделения са преобразувани в COVID структури, имаме 110 болни от инфекцията лекари и медицински сестри. Това е един много висок процент“, каза проф. Иванов.
Той призова хората да оценят техния труд и тяхната всеотдайност и подчерта, че ако се направи сравнение за постиженията на нашите и на европейските лекари, ще стане ясно, че у нас резултатите от лечението на COVID са по-добри, независимо от всички негативни внушения, че сме първи по заболеваемост, по смъртност и че липсва превенция.
Д-р Калинов: Повишените цени на тока извадиха на повърхността и други, много съществени проблеми на системата
05.02.2022 11:21:13 Невена ПоповаД-р Темнилов: Единственото решение е да сключим договори за ток на преференциални цени
04.02.2022 10:39:44Д-р Атанасов: Сметката за ток е нараснала с 330% в сравнение с тази от декември
02.02.2022 09:57:40