„Обстановката е доста динамична по отношение на разпространението на Омикрон. Хубавото му е, че много нисък процент влизат в болница и много нисък процент са с тежки прояви на заболяването“. Това каза пред БНР проф. Тодор Кантарджиев, съветник на Столичната община по здравните въпроси и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Свободни са 32% от интензивните легла в столицата, каза още той. „В нашата страна има сигурно доказателство, че заболяването преминава по-леко. Излязоха резултатите от секвенирането на 500 проби, от които 227 с Омикрон, а едва 7 души от тях са на болнично лечение“, допълни проф. Кантарджиев. По думите му е добре, че поддържаме по-ниски показатели на брой хора в болници.
По отношение на грипа той каза, че има доказан грип А в 6 проби в НЦЗПБ. „Не е невъзможно да има едновременно заразяване с COVID и грип, макар че е много рядко. Затова препоръчваме мерките, за които говорим от 18 месеца, да се спазват“, допълни той.
„Имунитетът от ваксините е траен, но бавният темп на ваксинация в някои части на света допуска селекция на различни варианти. Затова се работи по една универсална ваксина, която обаче се разработва много трудно. Например вече 40-50 години се работи по универсална ваксина срещу грип, но всяка година СЗО променя състава на противогрипните ваксини“, коментира още проф. Кантарджиев
„Към края на пролетта ще имаме рязко намаляване на случаите, дори в нашата страна. Лятото ще имаме затишие и дай Боже есента процесът да се превърне от пандемичен в ендемичен, който здравната система ще може лесно да контролира с противоепидемични мерки“, прогнозира той.
По отношение на мерките проф. Кантарджиев заяви, че те не трябва да са много строги и ограничителни, но трябва да са навременни. Според него ефектът на въвежданите мерки трябва да е видим след две седмици, в противен случай се губи мотивацията на населението.
Мда, Пролетта на 2024