Намаляват случаите на COVID, но в нашата страна задължително трябва да кажем, че не са толкова намалели, че да можем да сме спокойни. Това каза пред bTV бившият директор на НЦЗПБ и настоящ консултант на Столична община проф. Тодор Кантарджиев.
„Нормалният човек трябва да знае, че трябва да си мие ръцете има-няма пандемия. Все още трябва да се избягва събирането на много хора, а маските да се носят на закрито и в градския транспорт“, допълни той.
Според него една бустерна доза от ваксините срещу коронавирус е достатъчна, тъй като клетъчният имунитет достатъчно пази на този етап.
По отношение на грипа проф. Кантарджиев подчерта, че миналата година заради мерките, които се взимаха заради коронавируса, вирусът е бил изместен не само в България, но и в цяла Европа. „Тази година обаче тръгна грип А и например сега в Благоевград имаме 600 болни на 10 000 души население, което е много“, каза той.
По думите му и някои други области също тръгват нагоре и това е, защото една година не е имало грип и имунитетът в обществото спада. „Рисковата група сега са децата до 10-годишна възраст. Тях ще ги засегне най-много“, каза проф. Кантарджиев.
Той посъветва този, който е болен, да си стои в къщи, да се носят маски и да се използват кърпички със спирт, както и да се избягва събирането на много хора на едно място и често да се мият ръцете.
„Симптомите на коронавируса и сезонния грип не се различават много. Разликата е една – грипът е с много кратък инкубационен период – 24-36 часа от заразяването. В рамките на два часа те заболява гърлото, мускулите, костите, вдигаш температура, силната светлина започва да те дразни“, посочи още проф. д-р Кантарджиев.
Той припомни, че грипът е силно заразно заболяване – един болен заразява двама-трима души. Освен чрез пряк контакт, може да се заразиш и от докосване на повърхности.
Проф. Кантарджиев беше категоричен, че тестът за коронавирус не може да позитивира при болен от грип.