Нашата специалност е високотехнологична и в 90% от случаите влагаме скъпоструващи модерни импланти. Финансирането по НЗОК драстично изостава и дори частичното такова не е актуализирано в частта Ортопедия, като имаше съвсем леки индексации в рамките на 10%. Това каза в подкаста на БНР „В центъра на системата“ проф. Пламен Кинов, началник на Клиниката по ортопедия и травматология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ в София.
Той подчерта, че пациентите доплащат половината от сумата за изделието, което е твърде много за повечето от тях.
„Ние настояваме за пълна реимбурсация на медицинските изделия. Защото когато става въпрос за тежки реконструкции, при напълно изядени стави, или при мотоциклетния травматизъм, когато трябва да се замести крайник, може операциите да струват десетки хиляди евро и хората търсят лечение в чужбина чрез Комисията за лечение в чужбина към НЗОК. А ние можем да ги правим тези операции, те щяха да са по-евтини у нас, ако се реимбурсираха“, каза проф. Кинов.
Той заяви, че Клиниката по ортопедия и травматология в ИСУЛ е референтен център за страната и там отиват по-сложни и тежки случаи. „При нас като „фуния“ се получава концентрация на повече случаи, при които има следоперативни усложнения поради различни причини, може дори пациентите да не съм изпълнили всички медицински изисквания. Иначе проблемите след ортопедична операция са малко, то е успешно като цяло, но който работи няма как да няма и усложнения, въпросът е те да са минимални. 30% от операциите обаче при нас са ревизионни, което никак не е малко, но ние сме ревизионен център и за страната, и за чужбина. Над 150 ревизионни операции годишно правим, но хората идват тук, защото знаят, че рисковете при нас са минимални“, каза ортопедът.
По отношение на случаите, които идват в Клиниката, проф. Кинов, заяви, че 50 до 70% от тях имат тромбоза, а според по-старите проучвания един от 10 такива пациенти умира от емболия при ендопротезиране. „Ние сега успяхме да спасим такъв пациент при уникална операция. Той ни беше изпратен от колегите от Сливен, с 6 дълбоки тромбози, с тромбофилия, с няколко инфаркта и инсулта, с тежко дегенеративно заболяване на ставите вследствие на COVID-19. Ние успяхме, благодарение на нашата Клиника по кардиология, начело с началника й проф. Асен Гудев, да компенсираме два вродени дефекта на кръвосъсирването и да го оперираме щастливо. Той вече 6 месеца живее пълноценно“, разказа той.
Проф. Кинов информира, че утре предстои да бъде официално представена Ортопедична фондация за изследвания и обучение – ОРФИО, чийто председател е той. „Мисията на фондацията е да представи най-често срещаните заболявания на опорно-двигателната система и най-често извършваните ортопедични операции. Два са проектите, по които работим – образователен сертификационен курс за млади лекари и проект за измерване на резултати в ортопедични лечебни заведения и въвеждане на артропластичен регистър, обхващащ целия цикъл на лечение“, разказа той.
Целия епизод на подкаста може да чуете тук