!
Четвъртък, 16 Април 2026
06
юли
1
 

Проф. Кожухарова: Ще затваряме публични обекти само при над 9000 с COVID в болница

Вторник, 06 Юли 2021 | 11:00:27
1

Публични обекти и пространства ще се затварят само в крайна нужда. Много големи обекти ще бъдат затваряни при повече от 9 хиляди души в болнични заведения. Това обясни пред БНР епидемиологът и съветник на здравния министър проф. Мира Кожухарова. &

Публични обекти и пространства ще се затварят само в крайна нужда. Много големи обекти ще бъдат затваряни при повече от 9 хиляди души в болнични заведения. Това обясни пред БНР епидемиологът и съветник на здравния министър проф. Мира Кожухарова.  

Тя коментира плана на Министерството на здравеопазването за действие при нова вълна от COVID-19, който трябваше да бъде представен днес пред медиите, но впоследствие събитието бе отложено.

Целта на настоящия ръководен екип в МЗ според Мира Кожухарова е да няма повече елементи на изненада, а нещата да бъдат предварително планирани, за разлика от миналото лято.

Планът предвижда няколко нива на развитие на епидемиологичната обстановка, поясни тя. В него е разписано какви мерки ще се предприемат при под 100 положителни проби на 100 хиляди население, при 100-200 на 100 хиляди, между 200 и 500 на 100 хиляди изследвани, над 500 положителни на 100 000 тествани. Ще бъдат включени и други критерии. Ако широко се разпространи нов вариант на вируса, към стандартните мерки може да се добавят и други, поясни специалистът.

Ограничителните мерки ще се налагат при усложняване на обстановката. „Но не от типа на това затваряме градове, улици, махали и т.н. Министерството на здравеопазването смята да заложи по-скоро на по-рационални противоепидемични мерки“, каза още тя.

Проф. Кожухарова изтъкна и че лекарите вече имат много голям опит с лечението на болните от COVID. По отношение на лечебните заведения тя разясни, че идеята е да се запазят основните функции на болниците. Например травматологично или неврологично отделение да работят основно това, но ако се случи да имат пациенти с COVID, да има обособени изолационни стаи, в които да се лекуват както от основните им заболявания, така и от коронавирусната инфекция. Тези хора биха могли да са много по-малко, ако са преболедували или ваксинирани, посочи тя.

Планът предвижда още личните лекари да бъдат по-оперативно включени, защото огромната част от хората с клинична картина спокойно могат да се лекуват у дома.

Според Кожухарова училищата наесен трябва да работят в нормален присъствен режим. 

Проф. Кожухарова отново апелира хората, особено тези, които не са преболедували вируса, да се ваксинират и да не чакат есента.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
*h5z

Гост 06.07.2021 11:38:35

"При широко разпространение на делта варианта вероятно ще се наложи връщане към някои по-строги мерки. Надяваме се по-късно да се разпространи този вариант", изтъкна още епидемиологът. Ако някой се надява на разпространяването на вируси, то не може да има медицински права, камо ли да пише и управлява противоепидемичен план!


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Околийски: Освен в 7-те държавни болници, одити вървят и в още лечебни заведения
16.04.2026 18:41:32

Доц. Околийски: Освен в 7-те държавни болници, одити вървят и в още лечебни заведения

„МЗ работи по един много важен проблем, свързан с регулирането на цените на нерегистриранит ...

Шаркова: МЗ да вземе предвид мнението на всички заинтересовани страни по Наредбата за телемедицината
16.04.2026 17:47:28

Шаркова: МЗ да вземе предвид мнението на всички заинтересовани страни по Наредбата за телемедицината

Здравното министерство да вземе предвид мнението на всички заинтересовани страни по отношение на ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...