„На всяко бебе до 6-месечна възраст да се прави ехокардиография като част от профилактичните изследвания по Здравна каса. Провеждането на ехокардиография на кърмачета до 6-месечна възраст ще разкрие част от вродените сърдечни малформации и ще бъде база за сравнение в бъдеще“. Това каза пред БНР проф. Анна Кънева, началник на Клиниката по детска кардиология в Националната кардиологична болница.
Тя поясни, че ранното ехокардиографско изследване е изключително важно и допълни, че ако сърцето е здраво, профилактика ще се провежда в следващите етапи от детството и трябва да продължи в младежка и в зряла възраст.
Проф. Кънева обясни, че детските кардиолози и Асоциация „Детско сърце“ имат още едно предложение, свързано с проследяването на децата с вродени сърдечни малформации не само в детска възраст, но през целия им живот – създаването на паспорт на пълнолетния човек с такова заболяване.
„Този паспорт, който искаме да създадем, е в полза на пациентите и на лекарите, при които те ще отидат. Защото вродените сърдечни малформации включват широк кръг от заболявания. Децата израстват, отиват на лекар и когато ги попита какво е заболяването им, те казват, че имат вроден сърдечен дефект, но не си спомнят точна какъв“.
Идеята е тази информация да бъде достъпна по електронен път чрез специален баркод, а отделно всеки пациент да носи пластика, подобно за дебитната си карта, на която да са написани имената, диагнозата, проведеното лечение и приеманите лекарства.
Всяка година у нас се раждат около 500 деца с вродени сърдечни малформации, сочи статистиката. Близо половината от тях се нуждаят от хирургично лечение, а благодарение на напредъка в медицината по-голямата част от тях след това живеят пълноценен живот.
Днес в Националната кардиологична болница стартират консултации с детски кардиолог и психолог в рамките на Седмицата на информираността за вродените сърдечни малформации, която се провежда от 7 до 12 февруари.
И всички бебета да се насочват за ехокардиография към професор Кънева и нейните протежета.