„Имаме големи надежди, че ще се случи нещо на базата на тази национална стратегия за психично здраве 2021 - 2030 г. Надяваме се, че ще има промени по отношение на грижите за хората с психични разстройства и психични нарушения“. Това заяви пред БНР проф. Ваня Матанова, психолог и психотерапевт, председател на Българската асоциация по клинична психология, създател и директор на Института за психично здраве и развитие, който тези дни отбелязва 13 години от основаването си.
По думите на проф. Матанова и досега са били разработвани подобни програми, но нито една от тях не е приключила с видим резултат.
Тя бе категорична, че в сравнение с началото, когато са били поставени основите на института, в обществото сериозно се е увеличила информираността по отношение на психичното здраве, стигмата е намаляла, макар и малко, но държавата и институциите не се включват особено активно в този процес.
Проф. Матанова изрази мнение, че пандемията е навредила много на психичното здраве и всички започваме да виждаме и усещаме последиците от нея.
„Настъпва пандемията на депресията в световен мащаб“, категорична бе специалистката. В допълнение тя обясни, че хората трябва да са наясно с този процес и да осъзнават случващото се и последиците от него.
Проф. Матанова засегна и темата за отношението към хората с психично заболяване.
„Изглежда доста отчайващо това, което се случва с хората с психични нарушения и разстройства“, каза тя и обясни, че у нас няма точни данни за това колко са тези хора, какво се случва с тях, нито как се проследяват, след като излязат от болнични заведения.
„Стигмата към психиатрите е много по-тежка, отколкото към клиничните психолози“, категорична бе проф. Матанова.
Според нея големият проблем е в това, че хората много трудно приемат, че нещо им се случва на психично ниво, и в това отношение стигмите действат, независимо от промяната.
Тя призна, че много често родители търсят помощ, след като са обиколили много различни специалисти, и една от причините е, че няма създаден ясен алгоритъм, който да е практически приложим. „Липсва и информация, и обучения, които са много важни.
В Института за психично здраве разработваме програми за превенция, диагностика и терапия, но превенцията си остава най-слабото звено“ подчерта проф. Ваня Матанова.
Снимка: Стоп-кадър БНТ