!
Неделя, 28 Април 2024
10
окт
1
 

Проф. Миланова: Крайно време да се помогне и на хората с психични проблеми и на хората, които се грижат за тях

От пандемията наследихме най-вече страха и нежеланието да общуваме, смята тя

Понеделник, 10 Октомври 2022 | 12:28:36
1

"Психиатричното здраве в годините у нас е пренебрегнато. Това е моето наблюдение през последните години и когато ме питат какво трябва да се промени, казвам, че няма едно решение, а проблемите са комплексни, но е крайно време да се помогне и на хората

"Психиатричното здраве в годините у нас е пренебрегнато. Това е моето наблюдение през последните години и когато ме питат какво трябва да се промени, казвам, че няма едно решение, а проблемите са комплексни, но е крайно време да се помогне и на хората с психични проблеми, и на хората които се грижат за тях". Това заяви пред БНР проф. Вихра Миланова, началник на Клиниката по психиатрия в УМБАЛ "Александровска".

По думите й нараства броят на болните с тревожни разстройства и депресия, което беше характерно за времето на пандемията и изолацията, но така също е и последица от самия COVID-19.

Проф. Миланова подчерта, че коронавирусната инфекция може да въздейства директно върху централната нервна система и това е категорично доказано.

„При нас в Клиниката по психиатрия в УМБАЛ "Александровска" попаднаха хора с психични разстройства, след като са преболедували. Както и такива, които по време на пандемията са били в изолация, което увеличи тяхната тревожност, опасения, страх от заразяване, нарушения в съня, трудна концентрация. Повечето от тези разстройства са временни и те се преодоляват, хората се възстановяват. Някои попадат и в болницата при нас, лекуваме ги с различни методи", каза психиатърът.

По думите й вече се говори за COVID поколение, а децата също са били жертви на онлайн обучението. Има и малки пациенти, които са с пост-COVID синдром по отношение на психичното здраве, допълни тя.

Проф. Миланова бе категорична, че от пандемията сме наследили най-вече страха и нежеланието да общуваме. „Данните показват и нарастване на домашното насилие, злоупотребата с алкохол и психоактивни вещества“, посочи още специалистката.

„Все пак в грижата за психично болните у нас, ние специалистите търсим нови начини за лечение, включително за лечение на терапевтично резистентната депресия. Надяваме се да се появят и нови медикаменти“, каза тя.

Проф. Миланова поясни, че 1/3 от всички случаи с тежка депресия са с терапевтично резистентна форма на болестта и не се повлияват от познатите към момента антидепресанти.

При тези болни се наблюдават 50 % повече сърдечно-съдови заболявания, те са с 29% по-висок от злокачествени заболявания с от 20% по-висок суициден риск. Също така те имат по-лошо качество живот, което е свързано със здравословното им състояние.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Vdj2

вижте в НАЦИД 26.10.2022 11:05:02

д-р Димитър Батуров от МБАЛ „Надежда“ дълго е учил медицина - от 1985 до 1993 г. Той има ОНС „доктор“ в професионално направление „Общ. комуникации и информ. науки“ и е доцент в професионално направление „Туризъм“, а не медицина.


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Лидия Чавдарова: Хубаво е, че времето, в което живеем, ни дава възможност да се ползваме от първа ръка от световния опит
28.04.2024 10:22:16 Невена Попова

Доц. Лидия Чавдарова: Хубаво е, че времето, в което живеем, ни дава възможност да се ползваме от първа ръка от световния опит

Доц. д-р Лидия Чавдарова е специалист по нуклеарна медицина. Завършила е медицина в МУ &ndash ...

Без нови случаи на коронавирус, няма починали
28.04.2024 09:17:13

Без нови случаи на коронавирус, няма починали

Няма новодиагностицираните с COVID-19 за последните 24 часа при 110 теста. Това сочат данните на ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...