Неделя, 23 Март 2025
19
март
1
 

Проф. Михайлова: Българите могат да се доверят напълно на лъчелечението у нас

Вторник, 19 Март 2024 | 11:42:48
1

Българите могат да се доверят напълно на лъчелечението у нас и не е необходимо да се лекуват в чужбина. Това каза Проф. Иглика Михайлова, началник на Клиниката по лъчелечение в УСБАЛО „Проф. Иван Черноземски“ София, в подкаста на БНР &bdquo

Българите могат да се доверят напълно на лъчелечението у нас и не е необходимо да се лекуват в чужбина. Това каза Проф. Иглика Михайлова, началник на Клиниката по лъчелечение в УСБАЛО „Проф. Иван Черноземски“ София, в подкаста на БНР „В центъра на системата“.

По думите й у нас лъчелечението е на много високо ниво, апаратурата е напълно обновена и е съпоставима с тази в развитите центрове в Европа. Методиките, по които се работи, също са на високо европейско ниво.

„В нашата болница, като най-голямо лечебно заведение за лечение по онкология, разполагаме с всички видове лъчелечение. Това е на първо място външно, перкутанно, т.нар. облъчване, разполагаме с апаратура за брахитерапия, в нашия център се прилага и метаболитна брахитерапия, най-вече за пациенти с карцином на щитовидната жлеза. Цялата палитра, каквото може да бъде приложено в лъчелечението, е налична“, допълни проф. Михайлова.

През Клиниката по лъчелечение в УСБАЛО „Проф. Иван Черноземски" София годишно преминават около 2000 пациенти със злокачествени заболявания, които провеждат терапия. Лечението е особено ефективно при лъчечувствителни тумори, но то се използва при всички онкологични локализации, като ефектът зависи от това колко ранен е стадият на заболяването. При 4-ти стадий лъчелечението има по-скоро палиативна роля.

„При рак на панкреаса също се прилага лъчелечение, пак зависи от стадия, ако е  преценено, че пациентът не може да бъде опериран, сме правили дори радиохирургия – особен вид лъчелечение, при което се прави висока доза в малък обем, при по-малки тумори обаче – до 3 см. Лъчечувствителни тумори са туморите на главата, там прибягаме с много добър ефект, но те са особено трудни за лечение, защото засягат трудна анатомична област. Други подходящи са някои хематологични заболявания, лимфоми, Хочкинови и Нехочкинови, там също имаме голям принос, комбинирайки с химиотерапия. Когато нещата са направени и навреме, резултатите са най-добри“, обобщи проф. Михайлова.

Тя разказа и че при интраоперативно лъчелечение при рак на млечната жлеза се прави облъчване само на кухината, останала след отстраняване на тумора, като целта е да бъдат унищожени всички ракови клетки, ако там са останали такива. „При определени индикации, при ранни тумори, това може да бъде напълно достатъчно и с това да приключи лечението на тези пациенти“, каза проф. Михайлова.

Лъчетерапевтът подчерта, че това, което липсва у нас, е Протонен център.

„Оптимист съм и смятам, че с политическа воля е въпрос на време и това да бъде възможно, и да останат пациентите за това лечение в нашата страна.

Това лечение е естествено да бъде в нашия център, защото той е с най-голям опит за лечение с линейни ускорители, имаме обучени кадри, лекари и физици, които са особено важни за работата на тази апаратура, имаме потенциал да заработи такъв център, след като той бъде изграден. Протонният център ще се използва най-вече при деца, както и при възрастни, при които е проведено облъчване и се налага повторно такова във вече облъчвана зона. Това е възможно поради характеристиката на протонния лъч. Протонната терапия се прилага и при някои доброкачествени тумори. Тя дава възможност да се  унищожават много малки метастази или тумори, без да увреждат страничните околни здрави  и критични органи“, каза проф. Михайлова.

Целия епизод на подкаста може да чуете тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
*Dn%

Пациент 19.03.2024 19:35:19

"Особено на вас " .........За това вече и ваши болни лежат в реанимацииге на България


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Моника Секуловска: Първите ми стъпки като специализант по гастроентерология в болница
23.03.2025 11:04:29 Невена Попова

Д-р Моника Секуловска: Първите ми стъпки като специализант по гастроентерология в болница "Лозенец" бяха много вълнуващи, но и предизвикателни

Д-р Моника Секуловска е специалист по гастроентерология и началник на Отделението по гастроен ...

ЕMA одобри иновативна AI технология за диагностика на стеатохепатит
23.03.2025 09:17:55

ЕMA одобри иновативна AI технология за диагностика на стеатохепатит

Комитетът по лекарства за употреба в хуманната медицина (CHMP) на Европейската агенция по лекарст ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...