Финансирането на медиците на първа линия ще продължи най-малко още три месеца, то няма да спре от 1 април, а ще продължи до края на юни. Този въпрос е решен. Това заяви в студиото пред БНТ народният представител от БСП проф. Георги Михайлов, заместник-председател на парламентарната Комисия по здравеопазване.
Той поясни, че в управляващата коалиция се обмислят сериозни промени във финансирането на системата като цяло и те ще бъдат представени при актуализацията на бюджета.
Проф. Михайлов се върна назад във времето и поясни, че коалицията е поела управлението в изключително тежка за света и страната ни ситуация – безпрецедентна външна и вътрешна криза, с едно явление, което е затормозило по много сериозен начин целия свят. Още тогава по думите му е станало ясно, че ще се наложи актуализация на бюджета и тя ще стане факт, но по начин, който да направи системата по-ефективна.
С тази актуализация ще се случат много неща в областта на здравеопазването, свързани с реформата в този сектор, ще се търси, най-общо казано промяна в съотношението болнична/доболнична помощ. На тези проблеми ни е било обръщано внимание и от страна на международни институции като Световната банка например, припомни проф. Михайлов.
„Имаме тежък дисбаланс - имаме най-много болнични легла на глава от населението в Европа. Това не е ефективно здравеопазване и трябва да се промени, защото основната част от заболяванията на хората могат да се лекуват от доболничната помощ. В това отношение ще се направят много сериозни усилия. Но това няма да стане за два месеца, защото доболничната помощ не е подготвена нито като кадри, нито като апаратура”, подчерта той.
Проф. Михайлов бе категоричен, че болници няма да се закриват, ще се търси преструктуриране на лечебни заведения с оглед максимална ефективност. Също така се работи усилено с „Информационно обслужване“ за по-бързото въвеждане на електронното здравеопазване, част от което е и електронното досие на пациента.
По думите му идеята на промените е да са разчита максимално на електронното триажиране, така че българските граждани да бъдат веднага насочени към специалист, без да чакат и да се разкарват излишно.
Проф. Михайлов засегна и темата за епидемичната обстановка и противоепидемичните мерки. Според него не преминаваме от една крайност в друга с отмяната на противоепидемичните мерки от 1 април. „Крайностите бяха в началото, когато бяха взети помпозни мерки без да се познават законите на епидемиологията и без сериозна епидемична ситуация в България. Тогава нещата се пресилиха и българинът, който е реалист и в тази връзка и скептик, погледна на управлението на тази криза с голяма доза негативизъм, което се отрази върху всичко след това“, коментира депутатът.
Той подчерта, че въпросът за носенето на маски трябва да се реши от здравния министър, както и от главният държавен здравен инспектор.
„Тук излезе една ненужна дискусия от последните дни - Законът за здравето не дефинира носенето и не на маска. Ако той с това се занимава, това не е законотворчество. Това се дефинира в заповеди на министъра, които ще бъдат издадени през следващите дни”, каза проф. Михайлов.
"Електронното триажиране" ще спаси системата...може би?!?! Практиката показва, недвусмислено, че при всеки специалист ще получиш "диагноза и лечение" , дори когато си влязъл по грешка или след горното триажиране както и след Бг мама... ...Прошка няма!?!