„Възможно е омикрон да не протича еднакво леко навсякъде. Специалисти от Южна Африка информираха, че омикрон протича по-леко, но трябва да се има предвид, че населението там е младо и с друга характеристика, а не е така в Европа, поради което не може да се говори убедено, че лекото протичане е валидно навсякъде“. Това заяви пред Нова телевизия проф. Николай Младенов, началник на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение в УМБАЛ „Токуда“.
Специалистът подчерта, че българското население има други характеристики и специфика, то е застаряващо, много хора страдат от сърдечни и други хронични заболявания, така че е възможно омикрон в България да не протича по начина, по който протича в Южна Африка.
„Накъде ще тръгне този вариант, не може още да се каже“, добави анестезиологът.
Той бе категоричен, че е важно да се имунизираме, за да може хората да се опазят. Проф. Младенов разгледа и нивата на смъртност у нас и в страни, чието население е близо като брой до нашето.
„При нас тя е около 31 000 души, в Португалия и Израел е 19 000 и съответно 8253 души, а разликата е, че тези две страни са образец за ниво на ваксинация, а ние сме на 35%“, каза анестезиологът.
Той изрази силно притеснение от факта, че страната ни е в непрекъснат и задълбочаващ се дефицит на медици.
„Работим с едни и същи легла, с един и същ персонал, това е духовно унищожение на лекарите, както и физическо, защото има свръхнатоварване. Интензивистите са много малко и това е от години. Аз от 4-5 години се обръщам към всички здравни министри за промени в интензивната медицина, но това не се случва“, подчерта проф. Младенов. Той припомни, че интензивното лечение е най-скъпо като изграждане и експлоатация.
„Всичко трябва да бъде окомплектовано и да влезе в действие от обучен персонал, който у нас липсва, защото излиза навън. След време може да се наложи да събираме лекари от други държави“, алармира той.
„В България не се разви добре настаняване на пациентите, от две години работим с един терапевтичен подход срещу вируса, лечението не е мръднало при нас“, допълни още специалистът.
Той бе категоричен, че би било крайно самонадеяно да твърдим, че познаваме коронавируса, защото и най-високоспециализираните лаборатории в САЩ все още го проучват.
възможно, зависи кой плаща.