Познаването и разбирането на имунологичните механизми в човека, които поддържат хомеостазата на целия организъм, стои в основата на опазването на човешкото здраве. Именно затова в Асоциацията по клинична имунология разработихме национална програма, която намери място в Националната здравна стратегия 2030, за опазване на имунното здраве на населението и превенция на имуномедиираните заболявания.
Това каза проф. Елисавета Наумова, ръководител на Клиниката по клинична имунология с тъканна банка към Александровска болница, в предаването „За здравето“ на БНР.
Проф. Наумова заяви, че в клиниката са се концентрирали върху първичните имунни дефицити. „Центърът за първични имунни дефицити обхваща всички етапи – от поставянето на диагнозата, провеждането на лечение до проследяването на пациентите. Поддържаме и националния регистър за първични имунни дефицити. Има 10 насочващи признака при имунните дефицити – чести инфекции на горните и долните дихателни пътища, употреба на антибиотици без ефект, различни септични състояния и др.“, каза тя.
„Една от задачите е да изследваме имунната система в различните периоди на човека и затова се опитваме да убедим НЗОК и МЗ в профилактичните изследвания да се въведе задължително изследване на имунната система. В неонаталния скрининг трябва да се въведат изследвания за вродени форми на имунни дефицити“, каза още проф. Наумова.
По отношение на хранителните добавки за стимулиране на имунната система имунологът заяви, че преди да започне да приема такива, всеки един човек трябва да познава състоянието на имунната си система.