Сряда, 31 Май 2023
27
апр
1
 

Проф. Наумова: Над 450 са заболяванията, свързани с първичните имунни дефицити

Четвъртък, 27 Април 2023 | 14:32:25
1

Над 450 са заболяванията, свързани с първичните имунни дефицити, и представляват сериозен обществен проблем. Това каза пред БНР проф. Елисавета Наумова, ръководител на Специализираната клиника по имунология в Александровска болница, по повод Седмицата

Над 450 са заболяванията, свързани с първичните имунни дефицити, и представляват сериозен обществен проблем. Това каза пред БНР проф. Елисавета Наумова, ръководител на Специализираната клиника по имунология в Александровска болница, по повод Седмицата на първичните имунните дефицити, която се отбелязва всяка последна седмица на април, и Световния ден на имунологията – 29 април.

Проф. Наумова подчерта, че през тази седмица се провеждат безплатни консултации, като основната част от пациентите са деца.

„Това са генетични заболявания и се проявяват в първите години от живота на децата. Но повечето от случаите се проявяват във второ или трето десетилетие от живота ни. Проява на първични имунни дефицити са честото боледуване от отит, инфекция на синусите, пневмонии, рецидиви при кожни абсцеси, незадоволителен ефект от продължително лечение с антибиотици, както и липса на пълно възстановяване след заболяване, септични състояния, рецидивиращи гъбични инфекции“, каза тя.

Прегледите включват първичен преглед и при необходимост пациентите се насочват към допълнителни специализирани изследвания по Здравна каса. „В случай, че бъде поставена диагноза, пациентите се включват в Националния регистър на първичните имунни дефицити, който функционира от 2017 г. и в който има над 200 пациенти. При липса на лечение у нас, пациентите могат да бъдат насочени към лечение в чужбина“, каза още проф. Наумова. Експертният център по първични имунни дефицити на УМБАЛ „Александровска“ работи в активно сътрудничество и при спазването на медицинските алгоритми, зададени от Функционалния експертен център „Джефри Модел“.

По думите на проф. Наумова откакто функционира Експертния център са диагностицирани над 120 от тези над 200 пациенти. Тя допълни, че неонаталният скрининг е един от методите, чрез които се диагностицират първичните имунни дефицити, за които се води разговор с МЗ да стане национален.

„Не е регламентирана диагностиката и лечението на вторичните имунни дефицити и тук има голям вакуум. Имунолозите сме написали програма хората да бъдат диагностицирани в четири етапа от живота си, за да могат да бъдат навреме диагностицирани и вторичните имунни дефицити“, каза още проф. Наумова.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
ecVx

Пaциент 06.05.2023 21:54:15

Много некомпетентен лекар! Прегледа ме не бързо, назначи ми изследвания за половин заплата и накрая си останах без диагноза! Чуден професор! Предполагам, че и програмата им е гениална като некадърната професорка!


Всичко за коронавируса
Още новини
Омбудсманът: Промените в правилника не решават напълно проблема с бавенето на ТЕЛК-решенията
30.05.2023 17:29:18

Омбудсманът: Промените в правилника не решават напълно проблема с бавенето на ТЕЛК-решенията

Промените в правилника не решават проблема със забавените ТЕЛК-решения. Това посочва омбудсманът ...

Сложна двуетапна операция в столична болница спаси живота на жена
30.05.2023 17:13:11

Сложна двуетапна операция в столична болница спаси живота на жена

Две сложни операции, при които беше направена резекция на дебелото черво, беше извадена стома на ...




Актуална тема
Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?
12.05.2021 15:14:28 Полина Тодорова

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?

Със затихването на епидемията от COVID една друга ключова за здравния сектор тема отново бе поста ...