Очите ни трябва да почиват на всеки половин час при работа пред екран. Това каза по повод днешния Световен ден на зрението пред БТА проф. д-р Александър Оскар, ръководител на Катедра по офталмология към МУ – София, началник на Клиниката по очни болести в УМБАЛ „Александровска“ и председател на Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика.
Той заяви, че според Световната здравна организация броят на хората със зрителни увреждания по света е над 2 милиарда, като над половината от тях имат тежко нарушение на зрителната функция, което има силно негативно влияние върху качеството им на живот. По думите му това означава, че 25% от населението на света има зрителни проблеми. Приблизителното толкова са и хората със зрителни нарушения в България – 25% от населението, обясни той.
Първият и най-важен съвет е да се грижим и пазим очите си, отбеляза проф. Оскар. Той добави, че това означава да ходим редовно на профилактични прегледи, дори и да нямаме оплаквания; да спазваме утвърдените правила за зрителна работа наблизо и пред екрани, като правим почивки на всеки 20-30 минути, както и да използваме изкуствени сълзи и лубриканти, тъй като продължителната работа пред екран води до сухота в очите.
Един от най-важните фактори, който често пренебрегваме, е слабото и недобро осветление при зрителна работа, което влияе много негативно върху очите и нервната система и е предпоставка за развитие на късогледство и други зрителни нарушения, отбеляза проф. Оскар.
Специалистът посочи, че редовните профилактични прегледи позволяват диагностицирането на голяма част от очните заболявания в ранен стадий на развитие, което позволява и тяхното успешно лечение. Ето защо препоръките за провеждане на такива прегледи са те да започнат още след раждането, когато бебетата навършат 6 месеца, и след това да продължат, когато децата станат на 3-3,5 години, на 6-годишна възраст и всяка година, преди да запишат училище, до навършване на 12-годишна възраст, когато се смята, че завърша съзряването на зрителната система, уточни той. Проф. Оскар добави, че след 40-годишна възраст е препоръчително отново да започнат регулярни профилактични прегледи, особено в случаите, когато има фамилна анамнеза за очни заболявания като глаукома.
Световният ден на зрението се отбелязва от 1998 г. през втория четвъртък на октомври по инициатива на Световната здравна организация в сътрудничество с Международната агенция за предотвратяване на слепотата. Целта е да се привлече вниманието на обществеността към възможностите за лечение на очните болести и за предотвратяване на слепотата. Мотото на деня за 2023 г. е: „Ценете очите си“ с акцент върху здравето на очите на работното място.
Уникално лекарство, което взриви интернет: то е многократно по-хладно от ви.агра и е напълно безопасно на всяка възраст. С него ще имате силна и дълга ер.екция, много спе.рма и повишена издръжливост и тестостерон. Прочетете го сами------> mub.me/medik