Родителите трябва да бъдат много внимателни какви играчки купуват на децата си, защото някои могат да причинят увреждане на очите. За това алармира пред bTV детският офталмолог проф. Александър Оскар. Той предупреди, че винаги трябва да се внимава как децата държат приборите за хранене, защото в Клиниката по офталмология на Александровска болница са имали не един и двама много малчугани, които са се наболи в областта на очите с вилица.
„Затова, и самият аз вкъщи винаги предупреждавам приборите за хранене да се държат надолу и да се внимава много“, каза проф. Оскар.
Той обясни, че състоянието на 12-годишната Теодора от Габрово, която бе оперирана по спешност в Детска очна клиника на Александровска болница е задоволително и вероятно тя ще бъде изпискана до края на седмицата.
Що се отнася до последиците от травмата при всички положения тя няма да вижда така, както е виждала преди травмата на това око.
„Нашето желание е и ние се надяваме тя да има едно добро зрение, което да ѝ осигури нормално качество на живот, но ще има и още операции“, обясни специалистът.
Проф. Оскар подчерта, че вътреочните структури провокират имунно-възпалителна реакция и е възможно години след първоначалната травма да бъде засегнато и здравото око. Офталмологът поясни, че създателят на Брайловата азбука - Луи Брайл ослепява точно по този начин – в детството наранява едното си око, а години по-късно загубва зрението и на другото си око, защото развива т.нар. офталмия симпатика.
Той благодари на екипа на клиниката - на дежурния д-р Георгиев, на д-р Импалиатели, на доц. Здравков, който прекрати отпуската си, за да извърши оперативната интервенция, съвместно с анестезиолога доц. Атанасова.
„Самата операция продължи няколко часа. Имаше тежко разкъсване на роговицата - цялата роговица от единия до другия край“, каза още проф. Оскар.
От думите му стана ясно още, че са приели момичето в късните часове на нощта в събота почти към 12 часа, срещу неделя. То е било отпаднало и с болки. „Вероятно ще има последващи интервенции. Очакваме да заздравее предния сегмент. Сега е важно обаче шевът на роговицата да издържи. Детето започна да развива травматична катаракта, вероятно ще се наложи последваща операция и за това състояние“, каза още офталмологът и допълни, че на по-късен етап вероятно ще се наложи да се направи и кератопластика – трансплантация на нова роговица.
Проф. Оскар препоръча в този сезон хората да щадят очите си и да излизат навън със слънчеви очила с добра защита.