В момента отхлабването на мерките е абсолютно резонно. Това коментира пред Bulgaria On Air проф. Пенка Петрова от Института по микробиология към БАН.
Тя обясни, че заболеваемостта зависи от репродуктивното число на вируса и в момента то е ниско - 0,66%. Това означава, че пандемията е към своя край и е овладяна в нашата страна, заяви проф. Петрова. Тя обаче посочи, че ваксинирането у нас се бави много. „Само 10% от населението е ваксинирано с двете дози“, отбеляза проф. Петрова.
Според нея е добре през септември-октомври да имаме голям процент ваксинирани и преболедували вируса хора. Специалистът посочи, че имунната памет се запазва повече от година.
Оказва се, че затварянето и спирането на плановите операции изигра може би лоша шега на нашата държава, заяви още проф. Петрова. Тя посочи, че до момента жертвите на епидемията от или с COVID са 17 900 , което е числеността на един малък град в България. Трябва да се обърне внимание и на останалите заболявания и да се помисли как да се реформира здравната система, изтъкна тя.
Проф. Пенкова каза още, че у нас не е засечен индийският щам на COVID, но допълни, че той е открит в съседна Румъния. Въпрос на време е да го спрем на границата, каза тя.
За разработката на българската ваксина специалистът обясни, че се правят тестове с животни, но надали тя ще бъде завършена поради липсата на финансиране. Тя обаче се спря на опита в тази насока, който по думите й ще е много полезен.
Според епидемиолога от УМБАЛ „Св. Георги“ д-р Християна Бацелова обаче все още е рано да се говори за край на пандемията. Надявам се, че лятото ще бъде по-спокойно, с много малко нови случаи, каза тя. Д-р Бацелова също посочи, че животът трябва да се върне към нормалността, но отбеляза, че не трябва да се отпускаме прекалено.
Д-р Бацелова се спря също на малкия процент ваксинирани у нас и предупреди, че има голяма вероятност за нова вълна на COVID към есента, когато преболедувалите може да изчерпат имунитета си. Новата таргетна група за вируса по думите й ще са децата. Все още не знаем дали няма да има късни последици при тези, които са прекарали асимптомна инфекция, каза тя. Не би трябвало да оставим децата незащитени, смята епидемиоложката.
Имаме вече някакъв колективен имунитет, но не смятаме, че той е достатъчен, каза още д-р Бацелова. Трябва да гледаме в посока вече ваксинирани, отколкото отново налагане на рестриктивни мерки, каза още тя.
Като ще има изчерпване на имунитета " каква е логиката да се ваксинират децата?Те не боледуват , но да се ваксинират ?!