За 2022 г. България е закупила 7 034 904 дози от ваксината на Pfizer/BioNTech и 10 000 дози от ваксината на Valneva с решение на Министерски съвет. Това съобщи министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова от парламентарната трибуна в отговор на въпрос на народния представител от ГЕРБ/СДС проф. Асен Балтов относно закупуването на нови ваксини срещу COVID-19 и тяхното използване през първите 60 дни на коалиционното правителство.
По думите на министъра за двумесечния период на управление на правителството на премиера Кирил Петков, т.е. от 15 декември 2021 г. до 15 февруари 2022 г., у нас са поставени общо 725 971 дози, от които първа доза – 135 155, втора – 147 985 и бустерна доза – 442 831.
България е участвала в процедурата по разпределяне и закупуване чрез процедурите на Европейската комисия като страна членка на ЕС. Според утвърдените правила на общността е възможно е преразпределение на количествата, както чрез препродаване, така и чрез дарения, както в рамките на ЕС, така и със страни извън общността, посочи министър Сербезова.
В рамките на ЕС вече са водени разговори с Франция за преразпределяне на 3 млн. дози преди те да са пристигнали у нас, също така продължават преговорите с Иран и Уганда за дарения на ваксини на AstraZeneca, обясни министърът.
Според проф. Балтов числата на 61-вия ден от управлението на новото правителство показват, че се поставят средно 2215 дози на дневна база като първа доза, а по данни за вчерашния ден имаме 105 починали, от 90% от тях не са били ваксинирани.
„Към момента едва 30% са ваксинираните, само 10% са с поставени бустерни дози и това е много ниско“, каза той и подчерта, че е важно правителството да има програма, по която да работи за по-добра организация на ваксинационния процес.
Въпросът за ниското ваксинационно покритие е многоаспектен и причините за това са много, каза министър Сербезова. По думите й е било важно още в началото да има адекватна и добре организирана кампания, която да информира гражданите на ясен и достъпен език за ползите от ваксините.