„По време на проверките срещнах наистина хора. И на полицаи, и на прокурори им личеше вербално и невербално, че не им е ок да правят това, но са получили указания да го правят”. Това каза пред Нова телевизия бившият здравен министър проф. Асена Сербезова, която наскоро спечели дело срещу прокуратурата и обезщетение от 50 000 лв.
„В крайна сметка те си вършеха работата – направиха ми полицейска регистрация със снимки в профил и анфас, взеха ми отпечатъци от пръстите и ДНК проба“, спомни си тя.
Проф. Сербезова се върна назад в годините и разказа за ситуацията, в която се е оказала, след като в две интервюта по радио и по телевизия на 7 април 2020 г. вечерта е представила официалната позиция на Европейската агенция по лекарствата за недостиг на лекарства.
„На следващия ден на обяд получих обаждане от СДВР да се явя, за да ми бъде връчено постановление за привличането ми като обвиняем. Не за да ме разпитат или да направят проверка, а направо за да ми връчат постановление като обвиняем. Обвинението беше по чл. 326, ал. 1 от НК – за разпространение на фалшива информация, която всява паника“, спомни си проф. Сербезова, по това време председател на Българския фармацевтичен съюз.
„Кой по-добре от фармацевтите знаят какво ще се случи? Дори не използвах думата „опасност“. Имаше недостиг, той ни съпътства винаги в различни групи, защото причините за недостига са много“, допълни тя.
„Не зная защо официалната позиция на Европейската агенция по лекарствата (ЕMA) беше представена като фалшива информация. По време на делото така и не се появи този човек, който да каже, че е бил обхванат от паника заради казаното от мен в тези интервюта“, спомни си тя и отбеляза, че в онези дни на COVID пандемията непрекъснато по медиите са били излъчвани съобщения за липса на чували за трупове, предупреждения, че близките ни могат да умрат и т.н., които са били очевидно стресиращи за хората.
Проф. Сербезова подчерта, че в този период аптеките са били подложени на засилени проверки, а самата тя е била проверявана многократно от различни институции.
„Имаше разпоредба да влизат само по двама души в аптека, а при проверките се е случвало да влизат по 10 проверяващи наведнъж. Идваха от ИАЛ, от НАП, от РЗИ. Тогава помолих за човечност при проверките“, спомни си тя и благодари на всички, които са я подкрепили в този труден за нея момент.
Бившият здравен министър обясни, че освен делото, което е спечелила срещу прокуратурата, тя води и дело в Комисията за защита от дискриминация, по което все още няма решение, въпреки че е заведено през октомври 2020 г.
Проф. Сербезова коментира и темата за биомаркерната диагностика, която не бе включена в анекса съм НРД, както и отхвърлянето на възможността пациентите да получават SMS за оказаните им медицински услуги като форма на контрол. По думите й тези решения не са добри и трябва да можем да се лекуваме като в Европа, което сега не е така.
„Тази система се съпротивява на контрола“, категорична бе тя.
Тази прокурорка внесла абсурдното обвионение трябва ада бъде разжалвана, понижена на най-ниската длъжност , да плати лично това обезщетение с имуществото си (а не данъкоплатците да плащат пак) .А не е лошо да бъде и остригана и разкарвана из София на камион с платформа да я видят всички за назидание на всички тъпанари , които си позволяват да извършват върховни глупости и да прилагат 'правото' както им скимне . Да припомня че още в началото на пандемията на 16.03.2020 г във Великобритания Imperial College COVID-19 Response Team излезе с проучването и прогнозите "Impact of non-pharmaceutical interventions (NPIs) to reduce COVID-19 mortality and healthcare demand" в което прогнозираха милиони смъртни случаи в световен мащаб от пандемията и не се намери някой тъпак там да ги обвини в причиняване на паника. Прогнозите им се подтвърдиха напълно.