От Областна аптечна карта на Силистра се вижда, че в областта, която е с население 95 614 души по данни на НСИ, към момента функционират 31 аптеки, която стойност като брой аптеки е над средноевропейските стандарти от 3,23 аптеки за обслужване на 10 000 човека. От тези 31 аптеки половината са в областния център, а останалите са разположени в 8 населени места, намиращи се в 6 общини в област Силистра. Това съобщи министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос на депутата от „Възраждане“ Маргарита Генчева относно проблеми с аптеките на територията на област Силистра.
„Както се вижда от тези данни, в областта не се наблюдава липса на аптеки за обслужване на гражданите. Съществува обаче сериозна диспропорция в тяхното разпределение на територията на областта, а в областта няма аптека с денонощен режим на работа“, каза министър Хинков.
„Изложеният проблем се наблюдава в значителна част от другите области в страната и в тази връзка МЗ има намерение след финализиране изготвянето на Националната аптечна карта и извършване на анализ на предоставените от нея данни по отношение на фармацевтичното обслужване в конкретните общини и области да предложи мерки за намаляване на тези наблюдавани диспропорции, които да не се отразят на пазарните принципи на свободната конкуренция“, каза проф. Хинков.
Той допълни, че преобладаващата част от слабо населените и непривлекателни от стопанска гледна точка райони и общини не разполагат с аптеки, или където те са налични, не изпълняват целия комплекс от фармацевтични услуги (работа с НЗОК, отпускане на лекарства съдържащи наркотични вещества, денонощен режим на работа и др.).
„Една от мерките, които биха могли да се предприемат в тази насока, е целево подпомагане от държавата или общините на дейности по разкриване на аптеки в непривлекателни райони. Въвеждането на публично-частното партньорство за предоставяне на фармацевтични услуги в населените места със затруднен достъп до лекарства е един от начините за справяне с проблема със затруднения достъп до фармацевтична услуга. Реализирането на такива проекти по разкриване на аптеки или разширяване на дейността на вече съществуващи аптеки също би могло да се осъществява чрез договаряне на процедури за съвместна дейност между общините и съществуващи местни търговски дружества, притежаващи разрешително за аптечна дейност. В този смисъл там, където липсват аптеки, осигуряващи денонощен режим на работа, общината също би могла да субсидира извършването на тази дейност. За региони, в които аптеките нямат рентабилност да подържат дейности по отпускане на лекарства, заплащани от НЗОК, също биха могли да се осигурят целеви субсидии за поддържане на тази номенклатура. Такъв пример, заимстван от другите европейски страни, е реализиран вече и при нас, където местната власт в община Благоевград в сътрудничество с регионалната фармацевтична колегия осигуриха на гражданите на града денонощна аптека“, допълни още министърът.
Той обаче отказа да се ангажира с конкретни срокове за реализирането на тези идеи, но отново подчерта, ча Националната аптечна карта ще бъде финализирана съвсем скоро.
Дидо Хинков е пълен ташак, заедно с околийски и Илко прайда.
Щом като могат да субсидират денонощни аптеки, дали не могат да субсидират и лекарски практики?
Този човечец нищо няма да направи!