„Вирусът, който причинява маймунската шарка, е в едно семейство с вирусите, които причиняват вариолата, и оттам всъщност е по-голямото притеснение. Само че заболяването протича много, много по-леко, с доста по-малко общи симптоми и с един обрив, който протича на стадии“. Това коментира пред bTV директорката на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова във връзка с открития миналата седмица у нас първи случай на заболяването за тази година.
Проф. Христова информира, че маймунската вариола най-често се предава при директен допир кожа с кожа или кожа с лигавица. „Не е доказан половият път на предаване. Доказано е предаване от майка на детето и по респираторен път, т.е. от близко разстояние с капчиците, които се отделят при говор или кихане. Но основният път е директен допир кожа с кожа и за профилактиката е важно да се внимава, тъй като обривните единици са силно заразни“, обясни тя.
Заболяването започва с повишаване на температурата, с общо неразположение, може да има гадене, хрема, кашлица, силно главоболие, болки в мускулите и ставите и силно увеличение на лимфните възли.
За предпазване е важно да нямат контакт с болни хора, тъй като те основно са заразни по време на този обрив и малко преди това, а обривът е видим и ясен, стана ясно още от думите на проф. Христова.
Тя посочи, че е желателно хората веднага да потърсят лекарска помощ, от една страна заради усложненията от заболяването, които могат да се избегнат, а от друга – за да може болният да се изолира, за да не заразява нататък.
„Фактът, че при този пациент, който доказахме в края на миналата седмица, не се установи откъде идва инфекцията – тя при всички случаи идва от друг човек – показва, че тя вероятно е протекла много леко при другия човек. Но така или иначе инфекцията тлее и можем да очакваме и други случаи“, предупреди директорката на НЦЗПБ.
Тя коментира и вирусите, които в момента циркулират у нас, като информира, че това са ротавирусите и норовирусите и предупреди, че се увеличават случаите на салмонелоза.