В лабораторията на НЦЗПБ се доказват все по-често риновируси и аденовируси, регистрирали сме 3100 случая на остри респираторни заболявания, което е ниво 83 случая на 10 000. В областите Пазарджик, Русе и Габрово обаче нивата са доста по-високи – над 200 на 10 000 души. Това каза на пресконференция директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова.
Тя бе категорична, че вълната от COVID намалява, над средното ниво на заболеваемост обаче остават областите Перник, Русе и Сливен.
Засега нямаме потвърден с PCR случай на грип, очакванията ни са и тази година да циркулират вируси от двата типа – A и B, от тип А главно H1N1 и H3N2, каза специалистката. Всички противогрипни ваксини са актуализирани и покриват целия спектър от щамове, характерни за сезона, допълни тя.
Проф. Христова призова да не се прилагат антибиотици при вирусни заболявания и подчерта, че нарастващото ниво на антибиотична резистентност върви паралелно с повишаването на консумацията на антибиотици.
„Ако не проявим здрав разум, ще бъдем безсилни да лекуваме“, предупреди тя.
Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев обяви, че макар и разпространението на COVID да намалява, коронавирусът продължава да циркулира.
По думите му обаче повече притеснения буди високопатогенната инфлуенца сред птиците, която в един момент може да прескочи и в човешката популация.
„Досега по тази причина са унищожени над 1 млн. птици в страната и това е голям икономически проблем. В света има над 500 случая на заразени хора, които са били пряко ангажирани с отглеждане на птици, но засега приемаме, че вирусът не се предава от човек на човек“, каза той и предупреди, че ако разпространението на вируса продължи и той придобие нови характеристики, е възможно да създаде проблем и за хората. Ето защо е важно да се придържаме към принципа Оne Health, припомни специалистът.
По отношение на грипа доц. Кунчев обясни, че в момента в Северна Африка и особено в Египет преобладава щамът „Виктория“, докато в Югоизточна Азия щамът е друг, но който и да дойде в Европа, клиничната картина е много сходна и лечението е едно и също.
Главният държавен здравен инспектор каза още, че в момента вирусите, които циркулират в България, предизвикват доста тежки ентероколитни прояви.
Той призова хората, особено тези, които боледуват от хронични заболявания, да се ваксинират
„Това вече може да се направи и през зимата, важно е да се знае, че са необходими 20 дни от имунизирането до пълното изграждане на имунния отговор на организма“, подчерта доц. Кунчев.