Ваксината на Janssen и „Спутник V“ всъщност са много сходни, тъй като и двете се основават на аденовирус. Те са векторни ваксини, по подобие на ваксината на AstraZeneca. Това отбеляза пред Bulgaria ON AIR зам.-директорката на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.
Тя коментира, че решението да се даде възможност за преговори за „Спутник V“, одобрено вчера от здравната комисия, е добро, и припомни, че няколко европейски страни вече взеха такова решение. „Но преди да започне да се използва, е добре регулаторен орган да прегледа и потвърди данните а ефективност и безопасност. Дали ще е наш или европейски регулаторен орган, но някак си, когато се работи с хора, трябва да има твърди доказателства, че нещата са така, както са описани“, отбеляза проф. Христова.
В Русия има много стара школа за създаване на ваксини, така че съм далеч от мисълта че ваксината не е хубава, каза още тя, но отново подчерта, че всяка ваксина минава през проверка и потвърждение на ефективността и безопасността си и такъв трябва да е случаят и с въпросната руска ваксина.
Зам.-директорката на НЦЗПБ също така потвърди изтъкнатото вчера на заседанието на здравната комисия – че българската Изпълнителна агенция по лекарствата няма капацитета да извърши нужната проверка на „Спутник V“. „Имайте предвид, че в ЕМА работят най-изтъкнатите експерти, и то голям брой хора, които са посветили живота си на отделни направления, които имат отношение към това. Така че ние като членове на ЕС е добре да използваме тяхната експертиза“, обясни тя.
По отношение на ваксината на Janssen пък проф. Ива Христова коментира, че еднодозовото ѝ приложение ще ускори имунизацията и облекчи ситуацията. „Както казах, тя също е векторна ваксина, съществени странични ефекти няма, основно са локалните – болка на мястото на поставянето на инжекцията и т.н.“, информира специалистката.
Тя се спря и на фалшифицирането на ваксини, като обясни, че фалшификатите се разпространяват чрез фалшиви онлайн сайтове, така че хората няма от какво да се опасяват, ако си поставят ваксина при личния лекар или в определен ваксинационен пункт, тъй като ваксините там достигат до там чрез централна доставка. „Тук опасност по-скоро има, ако отделни хора, в желанието си да не изчакат реда си, се доверят на неясни онлайн сайтове. Там вече шансът е еднакъв за всички страни“, отчете проф. Христова и уточни, че проблемът в такъв случай е възможността незнайният препарат да навреди.
По отношение на колективния имунитет пък специалистката заяви, че той трябва да е 85-90%, а не 70%, за да бъде ликвидирана епидемията. „Това не го очакваме“, отбеляза тя. По думите ѝ обаче бавно, но сигурно се повишава броят на невъзприемчивите лица – преболедували или ваксинирани. Проф. Ива Христова даде за пример Израел, където вече над 50% от населението е със завършена имунизация и където новите случаи сериозно намаляват, а смъртните дори започват да изчезват. „Очакваме нови десетки хиляди дози, има огромен брой желаещи и чакащи, така че мисля, че ни очаква едно спокойно и хубаво лято“, обобщи тя.