!
Събота, 24 Януари 2026
17
ноем
 

Проф. Христова: Сега сме по-уязвими към грип, отколкото към COVID

Четвъртък, 17 Ноември 2022 | 10:42:33


Случаите на COVID намаляват и най-вероятно ще намаляват още повече. Това каза директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова пред БНТ по повод премахването на мерките срещу коронавирусната инфекция. По думите

Случаите на COVID намаляват и най-вероятно ще намаляват още повече. Това каза директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова пред БНТ по повод премахването на мерките срещу коронавирусната инфекция. По думите й обаче, макар да се очаква спад на новите случаи в идващия месец, все по-широко разпространение добива нов подвариант на Омикрон, което предполага повишение на заболеваемостта в началото на следващата година.

„През цялото време COVID мерките бяха много гъвкави и динамични, за да бъдат адекватни на ситуацията. Министерството на здравеопазването прояви много голяма активност в това отношение. От доста време заболеваемостта спада и вече е на много ниски нива. През последните 2 години пикът беше през ноември, така че има много големи основания за оптимизъм“, каза проф. Христова.

По думите ѝ няма натиск върху здравната система, броят на заболелите е малък, страната е във фаза „Нула“ по пандемичния план, което оправдава отпадането изцяло на COVID мерките.

Маските в болниците ще останат като препоръка към директорите на лечебни заведения като средство за ограничаване на острите респираторни заболявания.

„Най-общо сме в тенденция на COVID, тенденция нагоре за грип и респираторни вируси. Това са сезонни състояния. Все още има единични случаи на грип, но постепенно ще засилва своето разпространение, съдейки по данните от Западна Европа и Северна Америка“, каза проф. Христова.

Тя подчерта, че сме изградили имунитет срещу COVID, но сме уязвими към грипа заради двегодишната пауза.

„Хората се убедиха, че противогрипните ваксини са ефикасни и все по-голям е интересът към тях. Това говори за повишаване на здравната култура на българина“, смята проф. Христова.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
#8rY


Всичко за коронавируса
Още новини
Очаква се Детското отделение на МБАЛ Шумен да е обновено до пролетта
24.01.2026 11:10:38

Очаква се Детското отделение на МБАЛ Шумен да е обновено до пролетта

Надявам се Шумен да посрещне пролетта с напълно обновено и единствено в областта Детско отделение ...

Румъния: Обсъждат програма за ускорена специализация по обща медицина
24.01.2026 09:49:19

Румъния: Обсъждат програма за ускорена специализация по обща медицина

Министърът на здравеопазването на Румъния Александру Рогобете е предложил проект с мерки за интег ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...