!
Петък, 09 Май 2025
13
дек
 

Първа конференция по симулационно обучение в медицината в Пловдив

Сряда, 13 Декември 2017 | 09:38:28


Първата национална конференция по симулационно обучение в медицината с чуждо участие ще се проведе в Медицински университет - Пловдив от 14-ти до 16-ти декември, информират от ВУЗ-а. Тя ще утвърди водещата роля на Медицинския симулационен трени

Първата национална конференция по симулационно обучение в медицината с чуждо участие ще се проведе в Медицински университет - Пловдив от 14-ти до 16-ти декември, информират от ВУЗ-а.

Тя ще утвърди водещата роля на Медицинския симулационен тренировъчен център и ще демонстрира възможностите му за провеждане на практически и теоретични занятия в областта на високоспециализираните дейности в медицината.

„Конференцията е знакова, защото е първата по рода си в страната и защото програмата на конференцията е синопсис на концепциите, проблемите и визията в тази област”, заяви ректорът на МУ-Пловдив чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев.

По думите му, симулационните тренировъчни центрове в медицината са съвременно решение за намаляване на лекарските грешки.

Програмата на националната конференция засяга най-актуалните проблеми на симулационните модели в медицинското образование, като в същото време е наситена с демонстрации и практически занимания. Един от симпозиумите е посветен на лекарски грешки, другият – оценка на стреса при извършването на различни хирургични дейности. Така реално ще се оцени ползата от модерните технологии. Центърът ще поема желаещи да се обучават, не само от страната, но и чужбина.

Медицинския Симулационен Тренировъчен Център в МУ-Пловдив е единственият комплексен обучителен център за медицински специалисти в страната с възможности за интерактивно медицинско обучение по най-високи международни стандарти.

В него се използват високотехнологични манекени за моделиране на симптоми, състояния и заболявания от различни области на медицината, както и най-новите лапароскопски, артроскопски и ендоскопски симулатори за виртуална реалност.

„Центърът е поглед към третото десетилетие на 21 век и дава възможност дигитално да се следват  иновациите в обучението по хирургия”, заяви директорът на центъра доц. д-р Благой Маринов.

В рамките на конференцията ще има демонстрации, срещи с лектори от страната и чужбина, представяне на иновативни технологии.

В симулационния център са събрани всички иновации и модерни средства за обучение в медицината. Той ще въведе както студентите, така и специализантите в сферата на високотехнологичната медицина, чрез използване на 3D симулатори за виртуална реалност и кибернетични манекени, преди да започнат работа с пациентите. Целта е да се изградят базисни умения, които да позволят продължаване на практическото обучение в реална обстановка при минимизиране на риска за пациентите. С манекените обучаващите се ще могат да грешат и да се учат от грешките, за да ги избягват в последствие. В симулаторите дори има сценарии, които поставят обучаващите се в „критични” ситуации и се прави оценка на предприетите действия. Всяко обучение завършва с разбор (дебрифинг), по време на който се прави анализ на действията на обучаващите се, на навременността и адекватността.

Симулационният център разполага с 10 зали, като има възможност да се симулират различни спешни състояния, например травми – откъснат крайник,  пневмоторакс, обструкция на горните дихателни пътища. На монитор излизат  жизнените показатели и ако студентът не направи правилно необходимата манипулация, тези показатели се влошават. Манекените са направени така, че могат да се вкарват дори лекарства, а на екрана се наблюдават реакциите от страна на организма. Ако се инжектира неправилен медикамент, манекенът може дори да „умрe”. Центърът разполага с ендоваскуларен симулатор. При него специализантите придобиват умения за катетеризация на съдовете и извършването на редица диагностични и терапевтични процедури не само в областта на кардиологията, но също така и в неврологията, неврохирургията и съдовата хирургия. Има зала за ендоскопски процедури в гастроентерологията – гастро- и колоноскопия, пулмологията – бронхоскопия, лапароскопска хирургия или т.нар. „безкръвни операции” от последно поколение, които могат да се използват за обучение на специалисти по „обща хирургия”, „урология”, „гръдна хирургия”, „акушерство и гинекология”.  Всичко се симулира като в реални условия.  Другите симулатори са за бебета и по-големи деца, както и за бременни жени. Центърът разполага с две аудитории за по 100 души, в които може едновременно да бъдат предавани упражненията за симулация, така че по-широка група от обучаващи се да проследи процеса, да дискутира с ментор, да задава въпроси и да се коментира ситуацията.

С програмата на конференцията можете да се запознаете тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
ytcr


Всичко за коронавируса
Още новини
Музеят по история на медицината във Варна отбелязва Деня на физическата активност
09.05.2025 17:20:51

Музеят по история на медицината във Варна отбелязва Деня на физическата активност

Международният ден на физическата активност, който светът празнува на 10 май, ще бъде отбелязан&n ...

60 000 лв. са нужни за лечението на Сара Руйчева
09.05.2025 16:59:35

60 000 лв. са нужни за лечението на Сара Руйчева

60 000 лв. са нужни за лечението на 20-годишната Сара Руйчева, разказа майка й Цветелина в социал ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...