!
Понеделник, 04 Ноември 2024
30
юни
 

Първият у нас център за деца с аутизъм и церебрална парализа заработи в УМБАЛ „Свети Георги"

Комплексът бе създаден след успешното реализиране на проект за 554 хиляди лева по Програма BG 07 „Инициативи за обществено здраве“

Четвъртък, 30 Юни 2016 | 15:08:25


Първият в България център за деца с хронични заболяв

Първият в България център за деца с хронични заболявания, като аутизъм, церебрална парализа, хранителни разстройства, сърдечно-съдови и онкохематологични заболявания, бе създаден в УМБАЛ „Свети Георги” след успешното реализиране на спечелен проект по Програма BG 07 „Инициативи за обществено здраве“. Проектът е на стойност 554?221 лева, предоставени безвъзмездно от финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм 2009-2014 г. Проектът е разработен от екип на УМБАЛ „Свети Георги“. Програмен оператор е Министерство на здравеопазването, а подкрепящо звено е Администрацията на Министерски съвет.

Това съобщи днес по време на заключителната пресконференция по проекта г-н Момчил Мавров, заместник-директор по административните и икономически въпроси на УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив.

Центърът е изграден в Клиниката по педиатрия на УМБАЛ „Свети Георги”. Изборът на клиничното звено не е случаен, тъй като то извършва лечение по медицински специалности, към които се отнасят посочената група хронични заболявания - неврология, пневмология, онкология и клинична хематология, ревматология, кардиология, ендокринология и гастроентерология, обясни г-н Мавров.

На територията на областта и в цялата страна до този момент не е създаван специализиран център за предоставяне на адекватни грижи за децата, страдащи от аутизъм, церебрална парализа, онкохематологични и сърдечно-съдови заболявания, хранителни разстройства (като анорексия и напълняване), в това число за работа и обучение на техните родители за здравни грижи в семейството и в домашна среда.

Целевата група включва деца от 0 до 18 години. Всички планирани дейности по проекта целяха да се създаде специализиран комплекс, който да подобри достъпа до специализираните грижи и качеството на грижите за деца, страдащи от изброените хронични заболявания.

Извършени са строително-ремонтни дейности по реновиране на един от секторите в Клиниката по педиатрия, като за целта са адаптирани 6 бокса за диагностика, лечение и здравни грижи на малките пациенти и 8 стаи за провеждане на обучения. Монтирана е нов медицински асансьор за осигуряване на достъпна среда за трудноподвижни пациенти. Центърът е оборудван с нова апаратура и тестове за съвременна и качествена диагностика за откриване и оценка на заболяванията. Закупено е ново обзавеждане, с което са създадени всички необходими условия за обслужване на семействата с деца с посочените проблеми. В изпълнение на проекта е проведено обучение, с което е повишена квалификацията и уменията на медицински персонал от клиниката за работа с деца, които се нуждаят от специфична грижа.

По време на пресконференцията доц. д-р Нарцис Калева, началник на Отделението по ендокринология, обясни, че лекарите от всички звена на Клиниката по педиатрия са изготвили материали за обучението на 27 медицински сестри.

Впоследствие, медицинските специалисти са подготвили повече от 260 родители и членове на семействата за работа с децата от целевата група в домашни условия, за да може да се постига непрекъсваемост в лечебния процес и социалната адаптация. Специалистите са категорични, че по този начин се постигат много по-добри резултати, а именно - непрекъсваемост на дейностите по подобряване на здравното състояние на децата, по-добри медицински услуги и адекватни здравни грижи, по-високо качество на живот на тези деца. Родителите успешно са влезли в ролята на ко-терапевти при преодоляване на моторни и психологически нарушения, предпазване от злополуки и инфекции, и при подобряване на хранителния и дневния режим на тази група деца.

Големият интерес и добрите резултати в домашна среда осигуряват възможност Центърът да продължи дейността си и след края на проекта. Той е разположен на територията на Клиниката по педиатрия в База 1 на УМБАЛ „Свети Георги” на адрес: бул. „Васил Априлов” №15А. За контакти с екипа родителите могат да позвънят на телефонни номера 032 602245 и 0885808269. Повече информация за дейностите по проекта може да се открие на сайта на УМБАЛ „Свети Георги": www.unihosp.com



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
hM7G


Всичко за коронавируса
Още новини
Здравната комисия към СОС ще обсъжда публично-частно партньорство за Четвърта градска болница
04.11.2024 12:20:24

Здравната комисия към СОС ще обсъжда публично-частно партньорство за Четвърта градска болница

На редовното си заседание в сряда Постоянната комисия по здравеопазване и социална политика на Ст ...

Днес стартира Европейската седмица на фертилността
04.11.2024 11:24:34

Днес стартира Европейската седмица на фертилността

Днес Сдружение "Зачатие" и Fertility Europe стартират ежегодната Европейската седмица на фертилно ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...