!
Неделя, 14 Декември 2025
04
окт
 

Работна група ще прави концепция за надграждане на здравноосигурителния модел

Вторник, 04 Октомври 2016 | 15:08:25 Полина Тодорова


Предстои създаване на работна група, която да изработи концепция за над

Предстои създаване на работна група, която да изработи концепция за надграждане на здравноосигурителния модел. Това съобщи д-р Станимир Хасърджиев по време на здравен форум. Той поясни, че създаването й му е възложено с писмо от здравния министър д-р Петър Москов в качеството му на секретар на Консултативния съвет по здравеопазване към Министерски съвет.

Основната цел е да се обсъди законов механизъм, чрез който пациентите няма да се налага да доплащат за здравни грижи, ако вече са дали средства за допълнително здравно осигуряване, стана ясно от думите му.

„Основният проблем в България е, че едва половината от необходимите средства за здравеопазване са от публичните фондове, т.е. нашата НЗОК не е достатъчна, за да покрие всички разходи“, отбеляза той. Според него този проблем може да се реши чрез два механизма – увеличаване на здравната вноска или надграждане на здравноосигурителния модел чрез допълнителни здравни фондове.

„За първия явно все още не е дошъл моментът. Доколкото знам, няма и политическа воля това да се случи“, посочи Хасърджиев. Затова, поясни той, трябва да се мисли в посока осигуряване на допълнителни средства в публичните фондове чрез допълнително здравно осигуряване.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Nfzv


Всичко за коронавируса
Още новини
Съборът на БЛС даде мандат за подписване на НРД
13.12.2025 14:14:32 Надежда Ненова

Съборът на БЛС даде мандат за подписване на НРД

Делегатите на 79-ия извънреден събор на БЛС одобриха договорените с НЗОК промени в НРД и дадоха м ...

Д-р Брънзалов: Старият НРД ще действа до приемането на бюджет за 2026 г.
13.12.2025 10:43:37 Надежда Ненова

Д-р Брънзалов: Старият НРД ще действа до приемането на бюджет за 2026 г.

Тъй като няма бюджет, ще запознаем колегите с това, което беше договорено с НЗОК като цени на мед ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...