Надзорният съвет на НЗОК е разширил възможностите за лечение със скъпоструващи лекарства на 10 хронични заболявания, става ясно от решенията от последното заседание на Надзора, проведено на 22 май.
В Изискванията при лечение на тежък псориазис в извънболничната помощ е включен нов лекарствен продукт с международно непатентно наименование (INN) Deucravacitinib за лечение на умерен до тежък хроничен плакатен псориазис при възрастни, които са кандидати за системна терапия. Включени са нови специализирани комисии в УМБАЛ „Света Марина“- Варна, УМБАЛ „Свети Георги“ –Пловдив и Център за кожно-венерически заболявания – гр. Пловдив. С цел подобряване достъпа до лечение и преодоляване на срока при утвърждаване продължаване на лечението, когато се налага промяна на дозовия режим или смяна на терапията с лекарствен продукт с друг INN регламентираната експертиза в Централно управление на НЗОК е задължителна при започване на лечението с биологични лекарствени продукти и JAK инхибитори. Медицинските критерии изискват категорично потвърдена диагноза и проведена първа линия терапия. Терапевтичните схеми за всички лекарствени продукти са в съответствие с кратките им характеристики и са заложени в утвърдените изисквания.
При лечение на умерен до тежък атопичен дерматит в извънболничната помощ са разширени терапевтичните показания при лечение на умерено тежък до тежък атопичен дерматит за юноши на възраст на и над 12 години, които се нуждаят от системна терапия с Abrocitinib. Включени са нови специализирани комисии, създадени със заповед на директора в лечебни заведения за болнична помощ в УМБАЛ „Света Марина“ – Варна, УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив и Център за кожно-венерически заболявания – Пловдив. Задължителната експертиза в комисията на НЗОК ще е само при започване на лечение с биологични лекарствени продукти и JAK инхибитори.
За лечение на умерен и тежък гноен хидраденит ще се прилага Secukinumab, когато има недостатъчен отговор към конвенционална системна терапия. В Изискванията при лечение на кистозна фиброза /муковисцидоза/ в извънболничната помощ са включени INN Ivacaftor, INN Lumacaftor, Ivacaftor и INN Ivacaftor, Tezacaftor, Elexacaftor - трансмембранни регулатори на проводимостта при кистозна фиброза (CFTR) и нови индикации за приложение на INN Lumacaftor, Ivacaftor при пациенти над 1-годишна възраст и INN Ivacaftor, Tezacaftor, Elexacaftor при пациенти над 2-годишна възраст.
При лечение при наследствена транстиретинова амилоидоза с невропатия и кардиомиопатия и кардиомиопатия и транстиретинова амилоидна кардиомиопатия в извънболничната помощ е включен нов лекарствен продукт - INN Tafamidis – Vyndaqel, capsule, soft 61 mg. Изготвени са две нови приложения – 1В и 1Г с медицински критерии за започване и продължаване на лечението за новите индикации. За издаване на протоколи при лечение на пациенти с транстиретинова амилоидоза с кардиомиопатия див тип е допълнен нов център за редки болести със специализираната комисия в УМБАЛ „Св. Иван Рилски” - София и включва специалисти със специалност – кардиология.
Лечението на активен псориатичен артрит при възрастни с недостатъчен отговор или с непоносимост към едно или повече модифициращи болестта антиревматични лекарства (DMARDs) и при възрастни с активен анкилозиращ спондилит, които са с неадекватен отговор или с непоносимост към конвенционалната терапия, както и самостоятелно или в комбинация с метотрексат в извънболничната помощ е допълнено с INN Bimekizumab. Включени са нови индикации на NN Secukinumab за лечение на активен нерентгенографски потвърден аксиален спондилоартрит с обективни признаци на възпаление, които включват повишен C-реактивен протеин (CRP) и/или данни от ядрено-магнитен резонас (ЯМР) при възрастни, които са имали недостатъчен отговор към лечение с нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС). Включена е нова специализирана комисия в УМБАЛ „Света Анна“ – гр. София, с цел подобряване достъпа до лечение и проследяване на пациентите с ревматоиден ревматологичните заболявания над 18 годишна възраст.
Включена е нова терапевтична индикация на INN Faricimab за лечение на възрастни пациенти със зрително увреждане, дължащо се на макулен едем вследствие на оклузия на ретинална вена (на разклонение на ретинална вена (ОРРВ) или на централната ретинална вена (ОЦРВ). Включени са нови специализирани комисии в МЦ „ЕОС“ - София, МБАЛ „Света София“ – София, МБАЛ „Тракия“ – Стара Загора и УМБАЛ „Пирогов“ –София.
При лечението на вродени коагулопатии в извънболничната помощ е добавен INN Von Willebrand factor (vonicog alfa) за профилактика и лечение на кръвоизлив или хирургично кървене при възрастни (на възраст 18 години и повече) с болест на von Willebrand (VWD), когато самостоятелното лечение с дезмопресин (DDAVP) е неефективно или провотивопоказано.
Добавен е нов лекарствен продукт - INN Lumasiran за лечение на първична хипероксалурия тип 1 (PH1) във всички възрастови групи, а в лечението на синдром на Cushing с хипофизарен произход в извънболничната помощ е включен INN Osilodrostat под формата на нови приложения за започване и продължаване на лечението на ендогенен синдром на Cushing при възрастни пациенти.
Всички решения на Надзорния съвет може да видите тук.