!
Четвъртък, 03 Юли 2025
02
юли
 

Ракът на гърдата - фокус на втора мултидисциплинарна среща от поредицата „Пътят на пациента" на КОЦ - Враца

Инициативата има за цел да изгради устойчива платформа за експертен обмен, посочват организаторите

Сряда, 02 Юли 2025 | 16:14:06


Комплексен онкологичен център – Враца организира

Комплексен онкологичен център – Враца организира втората мултидисциплинарна среща в рамките на инициативата „Пътят на пациента", която този път беше посветена на най-често срещаното онкологично заболяване при жените – карциномът на гърдата, съобщиха от лечебното заведение.

Събитието очерта конкретните цели, предизвикателства и нови моменти в лечението на заболяването, като постави акцент върху

нуждата от цялостен, персонализиран и екипен подход

„Инициативата цели да подобри координацията между всички медицински специалисти, които участват в диагностичния и терапевтичния процес, и да постави пациента в центъра на вниманието. Само така можем да осигурим адекватна, навременна и съвременна грижа", посочи д-р Цветелина Конджова, началник на Отделението по медицинска онкология в КОЦ-Враца.

Срещата събра широк кръг от специалисти: общопрактикуващи лекари, хирурзи, медицински онколози, патолози, специалисти по образна диагностика, психолози и здравни мениджъри. Акцент бе поставен върху необходимостта от ранна диагностика, своевременно насочване, ефективна комуникация между структурите и прилагане на съвременни терапии.

„Социалната значимостна рака на гърдата се изразява не само в медицински, но и в психологически и социален аспект – той нарушава ритъма на личния и професионалния живот на пациентите. Грижата не се изчерпва с терапията – пациентите имат нужда от разбиране, подкрепа и екип от ангажирани специалисти – от медицинската сестра до личния лекар и онколога. Изключително важен е персонализираният подход – различните подтипове на рака на гърдата се лекуват различно в зависимост от това дали туморът е хормонозависим, HER2-позитивен или тройно негативен. Само мултидисциплинарната координация и прецизната диагностика могат да осигурят оптимални резултати", каза д-р Конджова.

На срещата бяха представени и

ключовите цели с хоризонт до 2035 г.

по отношение лечението на заболяването, формулирани въз основа на съвременните европейски насоки. Основен акцент беше поставен върху повишаване на преживяемостта:

До 2030 г. преживяемостта при метастатичен рак на гърдата да се увеличи от 30% на 50%.

До 2035 г. прогресията при пациенти, диагностицирани в ранен стадий, да бъде намалена от 32% на 25%.

В дългосрочен план – да бъде елиминиран ракът на гърдата като причина за смърт, чрез навременна диагностика, таргетирано лечение и екипна медицинска грижа.

HER2-low пациенти и генетични мутации – предизвикателства и нови възможности – тази тема също намери място в дискусиите.

Националният консултант по патология доц. д-р Иван Терзиев представи актуални данни за групата пациенти с HER2-low тумори – нова подгрупа, която изисква специализиран подход и прилагане на иновативни, т.нар. „умни" лекарства. Акцент беше поставен и върху значението на имунохистохимията и молекулярната патология при избора на терапия.

Темата за

пътя на пациента от профилактиката до проследяването

бе представена от д-р Тодор Тодоров, ординатор в Хирургично отделение на КОЦ-Враца.

Той очерта целия процес от профилактиката и ранната диагностика до хирургичната намеса и последващото лечение. Специалистът развенча някои митове, като например този, че биопсията може да доведе до разпространение на тумора и подчерта важността на хистологичното потвърждение за избора на терапевтичен подход.

„Пътят на пациента е дълъг и комплексен, но когато бъде извървян от екип, шансът за успех е значително по-висок. Най-слабото звено остава профилактиката и скринингът – без системни програми и лична отговорност няма как да настигнем европейските стандарти," подчерта д-р Тодоров.

Особено внимание беше отделено и на

генетичните биомаркери – BRCA1 и BRCA2

които са свързани с повишен риск от ранно начало и агресивно протичане на заболяването. Препоръката – пациентите с фамилна анамнеза и младите жени с подозрение за наследствена форма задължително да бъдат обект на генетично тестване.

Д-р Петя Апостолова, ординатор в отделението по Медицинска онкология, представи случаи от практиката на КОЦ-Враца, които са показателни за вежността на персонализирания подход при подбора на терапия.

В последвалата дискусия се включиха д-р Наташа Велчовска от Отделението по образна диагностика, както и редица общопрактикуващи лекари от региона. Обсъдени бяха практически казуси, проблеми и трудности в системата и възможности за подобрение на взаимодействието между отделните нива на здравна грижа.

Поредицата „Пътят на пациента" ще продължи с

трета среща, посветена на меланома – едно от най-агресивните злокачествени заболявания.

Инициативата на КОЦ-Враца има за цел да изгради устойчива платформа за експертен обмен, ранна диагностика, мултидисциплинарно лечение и проследяване на пациенти с онкологични заболявания в Северозападна България.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
zLjg


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Брънзалов: Заставаме зад исканията на младите колеги за по-добри условия на труд
03.07.2025 10:59:24

Д-р Брънзалов: Заставаме зад исканията на младите колеги за по-добри условия на труд

Законопроектът на лекарите-специализанти е насочен към цялостно подобряване на възнаграждението и ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...