Всички центрове за спешна помощ трябва да попълват данните за хоспитализация на пациентите. Това обяви пред БНР зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков. От Националната асоциация на работещите в Спешната помощ подкрепиха решението на здравното министерство и обясниха, че се надяват така да се завиши контролът от страна на министерството по изпълнението на стандартите в Спешната помощ и да бъде сложен край на договорките с болниците къде да бъдат откарани пациентите.
„Редно беше да се появи такава заповед. Сега вече имаме стандарт по Спешна медицина, благодарение на който е регламентирано, че хоспитализацията на пациентите става в най-близкото квалифицирано лечебно заведение“, каза пред БНР председателят на асоциацията д-р Десислава Кателиева.
„Информационната система на извънболничната спешна медицинска помощ е единна за всички центрове и в нея се отразяват както времевите интервали, за които се изпълняват повикванията, така и откъде е взет болният, къде се хоспитализира, и диагнозата, с която се хоспитализира. Редно е наистина министерството да упражни контрол доколко се спазва стандартът по Спешна медицина, защото това е в полза на пациентите“, поясни тя.
Според д-р Кателиева съгласно стандарта всеки един Център за спешна медицинска помощ трябва да изработи транспортен план за стигане до най-близкото и с най-високо ниво на компетентност лечебно заведение и тези планове трябва да се спазват. „В края на краищата не може в XXI в. да импровизираме в спешната медицина. Ние трябва да я практикуваме в полза на пациентите си“, каза тя.