!
Понеделник, 06 Май 2024
28
апр
 

Ръст от 79% на случаите от морбили през януари и февруари отчитат УНИЦЕФ и СЗО

Това нарастване е тревожен знак за повишен риск от разпространение на ваксинопредотвратими болести, посочват оттам

Четвъртък, 28 Април 2022 | 16:19:50


Случаите на морбили са скочили със 79% през първите два месеца на тази година в сравнение с 2021 г., след като пандемията COVID-19 и наложените ограничения нарушиха драматично провеждането на ваксинационните кампании в целия свят. За това алармират в с

Случаите на морбили са скочили със 79% през първите два месеца на тази година в сравнение с 2021 г., след като пандемията COVID-19 и наложените ограничения нарушиха драматично провеждането на ваксинационните кампании в целия свят. За това алармират в съвместна позиция УНИЦЕФ и СЗО.

По данни на двете организации през януари и февруари тази година в световен мащаб са регистрирани 17 338 случая на морбили, в сравнение с 9665 случая през същия период на миналата година.

„Морбили е повече от опасна и потенциално смъртоносна болест. Това също е ранен признак, че има пропуски в нашето глобално имунизационно покритие, пропуски, които уязвимите деца не могат да си позволят“, посочи Катрин Ръсел, изпълнителен директор на УНИЦЕФ, и потвърди, че имунизационните кампании за болести като коремен тиф и полиомиелит също са били прекъснати.

Тя определи ситуацията като „перфектна буря“ и призова страните да предприемат активни действия, за да бъде преодоляна опасността от нова епидемия.

Увеличаването на случаите на морбили през януари и февруари 2022 г. е тревожен знак за повишен риск от разпространение на ваксинопредотвратими болести и може да предизвика по-големи огнища, особено на морбили, които могат да засегнат милиони деца през 2022 г., предупреждават от СЗО и УНИЦЕФ. Прекъсванията, свързани с пандемията, увеличаващите се неравенства в достъпа до ваксини и отклоняването на ресурси от рутинната имунизация оставят твърде много деца без защита срещу морбили и други ваксинопредотвратими болести, подчертават експертите.

Според тях рискът от големи огнища се увеличава значително, тъй като общностите пренебрегват практиките за социално дистанциране, както и останалите превантивни мерки за COVID-19, приложени в разгара на пандемията. Друг неблагоприятен фактор е разселването на милиони хора поради конфликти и кризи – такива примери са Украйна, Етиопия, Сомалия и Афганистан. Според специалистите прекъсванията в рутинната имунизация и услугите за ваксинация срещу COVID-19, липсата на чиста вода и канализация, както и пренаселеността допълнително увеличават риска от възникване на инфекциозни огнища.

Неблагоприятни тенденции са констатирани още през 2020 г., когато 23 млн. деца са пропуснали основни ваксини поради липса на рутинни здравни услуги - най-високият брой от 2009 г. и 3,7 млн. повече в сравнение с 2019 г., отчитат още от УНИЦЕФ и СЗО.

В настоящия момент на бързо повишаващ се брой случаи на морбили правителствата трябва да обърнат сериозно внимание на проблема и да не допуснат бързото разрастване на огнища на инфекцията, подчертават двете организации.

Припомняме, в началото на март Европейският център за контрол над заболяванията разпространи препоръки, в които посочи, че страните, приемащи бежанци, трябва да дадат приоритет на ваксинацията срещу COVID-19 и полиомиелит, както и срещу морбили, тъй като настоящият ваксинационен обхват е недостатъчен за предотвратяване на огнища на морбили.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
C8Uf


Всичко за коронавируса
Още новини
Светъл празник!
05.05.2024 00:17:10

Светъл празник!

Христос Воскресе! Екипът на Zdrave.net ви пожелава светли Великденски празници! ...

В УМБАЛ ‚‚Каспела‘‘ предлагат нов метод за смяна на колянната и тазобедрената става
04.05.2024 10:49:16

В УМБАЛ ‚‚Каспела‘‘ предлагат нов метод за смяна на колянната и тазобедрената става

Нов метод за смяна на колянната и тазобедрената става практикуват лекари в Пловдив. С послед ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...