Администрацията по храните и лекарствата на САЩ (FDA) одобри два теста за самостоятелна употреба за доказване на човешки папилома вирус (HPV). Тестовете се произвеждат под формата на тампони и са разработени от глобалната компания за медицински технологии Becton Dickinson и фармагигантът Roche. Предназначени са за клинична употреба, което означава, че могат да се прилагат в лекарски кабинет от първичната помощ, в мобилна клиника или друго здравно заведение. Тестовете все още не са достъпни свободна употреба в домашни условия.
Много експерти изразяват мнение, че тампоните за HPV диагностика могат да се използват успешно без да е необходимо посещение при гинеколог и това е голяма тяхно предимство особено за жени, които живеят в райони с недостиг на специалисти. Също така все повече се налага тезата, че това е начин за провеждане на успешен HPV скрининг в първичната помощ.
НPV е най-разпространената половопредавана инфекция в САЩ, за която се знае, че може да доведе до потенциално смъртоносни ракови заболявания, на първо място рак на шийката на матката, а така също рак на вулвата, вагината, а при мъжете – рак на пениса. Също така една подценявана опасност при HPV инфекция са орофарингеалният рак и ракът на ануса. HPV ваксината води до повече от 80% спад на инфекциите, сочат данните от статистиката.
Новите диагностични тампони ще могат да се поставят самостоятелно от пациентите в подходящо помещение в кабинетите на личните им лекари, и след това ще бъдат изпращани в лабораторията за изследване.
От Becton Dickinson и Roche информират, че очакват самостоятелно събиране на проби да бъде налично още това лято, като компаниите се нуждаят от 3 до 4 месеца, за да подготвят и разпространят комплекти и подходяща информация към доставчиците на медицински услуги.
Намерението на създателите на тестовете е те да бъдат достъпни и в домашни условия. Според тях това може да се случи още до края на тази година в очакване на одобрение от FDA специално за домашно приложение.
Експертите смятат, че самостоятелното вземане на проба с тампон няма да замени изцяло необходимостта от редовни профилактични прегледи, но може да разшири достъпа до ранна диагностика и да мотивира повече жени да се тестват за HPV.