Центровете за контрол на отравянията в САЩ обявиха, че наблюдават рязко увеличение на спешните повиквания, свързани със семаглутид, в повечето случаи поради случайно предозиране, пише cnn.com.
При част от потърсилите помощ се е наложила хоспитализация заради гадене, повръщане и болки в стомаха, които са били овладени чрез подходяща медикация и интравенозни вливания.
От януари до ноември Американските центрове по отравяния съобщават за близо 3000 обаждания, включващи семаглутид, което е увеличение от повече от 15 пъти от 2019 г. насам. В 94% от случаите на спешно повикване това е единственото докладвано вещество.
В повечето от обажданията хората съобщават за грешки в дозирането, коментира д-р Кийт Браун, управляващ медицински директор на организацията.
„Често това е човек, който случайно е приел двойна доза или е взел някаква погрешна доза. Комбинираните версии на семаглутид са широко разпространени“, каза д-р Браун.
Комбинираните версии на семаглутид често се различават от патентованото лекарство. Много от тях съдържат семаглутидни соли – семаглутид натрий и семаглутид ацетат. Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) посочва, че формите на сол на лекарството не са тествани и одобрени като безопасни и ефективни по начина, по който патентованата форма на лекарството е получила одобрение. Патентованите лекарства, съдържащи семаглутид, се предлагат във фабрично изработена писалка, а комбинираните – във флакони с количество за няколко апликации, от които ръчно се пълнят спринцовки със съответната доза.
FDA е изпратила уведомителни писма до поне двама онлайн търговци с предупреждение да спрат такива продукти.
Производителят на лекарства Novo Nordisk е подал иск да се спре продажбата на фалшиви версии на семаглутид в шест медицински СПА-центъра, медицински клиники и клиники за отслабване.
Тези версии обаче са популярни, защото може да струват по-малко, особено ако лечението не е покрито от застраховка.
FDA отправи публично предупреждение още през юни тази година да не се приемат комбинирани версии на лекарството, ако има изписано патентованото лекарство по рецепта. Агенцията обяви, че е получила доклади за нежелани събития, след като хората са използвали такива версии.
Няма специфичен антидот за предозиране със семаглутид. Лекарството има плазмен полуживот от около седмица, което означава, че трябва да мине една седмица, за да изчисти половината количество от организма, припомнят експерти.
От спешни отделения предупреждават хората, които смятат, че може да са предозирали, да следят за признаци на ниска кръвна захар или хипогликемия, които могат да бъдат опасни. Хипогликемията е по-честа при семаглутид, особено ако пациентът приема други лекарства заради диабет, се подчертава в съобщенията.
Според Центъра за отравяния в Мисури, признаците на предозиране на семаглутид най-често включват чувство за замайване или объркване, тремор, нервност, изпотяване, втрисане, лепкава кожа, раздразнителност и възбуда, главоболие, слабост, умора, гадене или повръщане, а в по-тежки случаи – гърчове или изпадане в безсъзнание.
Анализите на същия център показват, че най-често помощ търсят хора на възраст от 40 до 70 години, като най-голямата група в този диапазон е на по-възрастните – от 60 до 69 години.