Американските центрове за контрол на заболяванията (CDC) алармираха за ръст на заразените с парвовирус B19. Според здравната агенцията делът на хората, които са дали положителен тест за антитела – показател за скорошна инфекция, се е увеличил във всички възрастови групи. От по-малко от 3% за периода от 2022 г. до първите месеци на 2024 г. той се е повишил до 10% през юни.
Най-големият ръст е сред децата на възраст между 5 и 9 години. При донорите на плазма пробите показват, че разпространението на ДНК на вируса е скочило от 1,5% през декември 2023 г. до 19,9% през юни 2024 г.
CDC отбелязва още, че нараства броят на съобщенията за усложнения при бременни жени и хора със сърповидно-клетъчна болест. От агенцията припомнят, че в много страни в Европа също се наблюдава необичайно висок брой случаи на заразени с парвовирус B19 през първото тримесечие на 2024 г.
Парвовирус B19 е силно заразен. Половината от хората, изложени в едно домакинство, могат да се заразят, предупреждават от CDC. Подобно ниво на засягане се наблюдава в училищата сред учениците и персонала по време на огнища.
При повечето засегнати инфекцията е лека. Симптомите включват треска, главоболие, кашлица и болки в гърлото, допълват експертите. Най-често картината може да включва още грипоподобни симптоми, последвани от червеникав обрив по бузите при деца няколко дни по-късно. При възрастни може да се разгърне ставна симптоматика – болезнени и подути стави, които се задържат в това състояние от една до три седмици.
Парвовирус B19 може да причини сериозни спадове в кръвната картина или анемия при хора с кръвни заболявания или отслабена имунна система. Групите, изложени на по-голям риск включват хора с левкемия или други видове рак, реципиенти на трансплантирани органи, хора с ХИВ и кръвни заболявания като сърповидно-клетъчна и таласемия. Тежките усложнения са редки. Те включват миокардит, енцефалит и хепатит.
При бременни жени вирусът може да се предаде и на бебетата, а в редки случаи това може да стане причина за спонтанен аборт.