СЗО и УНИЦЕФ предупредиха днес за тревожен спад в броя на имунизираните деца в целия свят. Причините са прекъсвания в доставките и отлагане на имунизационни услуги поради епидемията COVID-19.
Предварителните данни за първите четири месеца на 2020 г. сочат съществен спад в броя на децата, които са получили 3 дози от ваксината срещу дифтерия, тетанус и коклюш (DTP3). За първи път от 28 години насам светът е изправен пред срив на покритието с DTP3 – общопризнат критерий за имунизационното покритие в страните.
Поради пандемията COVID-19 поне 30 кампании за ваксинация срещу морбили бяха или са изложени на риск да бъдат отменени, а това може да доведе до възникване на нови огнища на болестта през 2020 г. и след това, категорични са експертите на двете организации.
Според последно проучване на УНИЦЕФ, СЗО и Глобалната инициатива за имунизации GAVI, проведено в сътрудничество с Центровете за контрол на заболяванията на САЩ, Института за ваксини Сабин и Училището за обществено здраве Джон Хопкинс - Блумбърг, три четвърти от 82-те страни, които са участвали в допитването, съобщават за нарушения в имунизационните си програми от май 2020 г., свързани с COVID-19.
Причините за това са различни, сочат резултатите от анализа на експертите. Дори когато се предлагат услуги, хората нямат достъп до тях поради страх и нежелание да напускат дома си или поради нарушен транспорт, икономически затруднения, ограничения на движението или страх да не бъдат изложени на контакт с други хора, вече заразени с COVID-19.
В много случаи също така хората нямат достъп до медицински персонал, който отсъства поради ограничения за пътуване или пренасочване за работа, свързана със структури, обслужващи пациенти с COVID-19, а и поради липса на защитно облекло в някои случаи.
„Ваксините могат да бъдат доставяни безопасно дори по време на пандемията и ние призоваваме държавите да гарантират, че тези основни животоспасяващи програми продължават", призова генералният директор на СЗО д-р Тедрос Аданом Гебрейсус.
Същия призив отправи и изпълнителният директор на УНИЦЕФ Хенриета Фор.
„Трябва да предотвратим по-нататъшно влошаване на обхвата с ваксини и спешно да възобновим ваксинационните програми, преди животът на децата да бъде застрашен от други заболявания. Не можем да търгуваме една здравна криза с друга", категорична бе тя.
Експерти припомнят, че напредъкът в имунизационния обхват беше забавен още преди удара на COVID-19 и това се отнася за 85% за ваксините срещу DTP3 и морбили. Така вероятността едно родено днес дете да бъде напълно ваксинирано с всички препоръчани в световен мащаб ваксини до достигането на 5-годишна възраст е по-малко от 20 на сто, подчертават те.
През 2019 г. близо 14 млн. деца са пропуснали важни животоспасяващи ваксини като тези срещу морбили и DTP3.