Световната здравна организация (СЗО) заяви в четвъртък, че ваксината на Sanofi срещу денга трябва да се използва само след допълнителни тестове, за да се преценят реалните рискове, които тя носи. След двудневна среща в Женева, Швейцария, експертите препоръчаха допълнителни мерки за безопасност на ваксината, известна под името Dengvaxia.
"Вече имаме ясна информация, че ваксината трябва да се използва много по-предпазливо, като се прилага предимно при хора, които вече са били заразени с вируса денга", каза Алехандро Кравиото, председател на стратегическата консултативна група на експертите на СЗО (SAGE) пред репортери.
"Това изисква хората да бъдат тествани чрез система, която понастоящем не е достъпна, но се надяваме да бъде развита през следващите години", каза той. Той обаче подчерта, че СЗО вярва в безопасността на Dengvaxia и в доказания й потенциал да намали тежестта на заболяването в ендемичните страни.
Френската фармацевтична компания Sanofi предупреди през ноември, че одобрената през 2015 г. Dengvaxia, може да увеличи риска от смъртоносната, хеморагична форма на инфекцията, при хора, които преди това не са били изложени на вируса.
Dengvaxia, единствената лицензирана ваксина в света срещу денга, е в центъра на страховете за здравето във Филипините, където правителството преустанови употребата й миналата година на фона на масови протести. На 15 април родителите на деца, починали вследствие на ваксината, отново излязоха на протест, в търсене на справедливост.
Sanofi обаче многократно са заявявали, че не знаят за смъртни случаи, причинени от ваксината. Ръководителите на фармацевтичната компания са отрекли всякакви нередности и настояват за ползите, които ваксината носи като цяло. Изпълнителният секретар на SAGE на СЗО Йоахим Хомбах защити първоначалната препоръка на СЗО, че ваксината може да се използва при деца над 9-годишна възраст в ендемичните райони. Хомбах обаче посочи празнота в данните за употребата на ваксината при хора, които никога не са били изложени на вируса и поиска от Sanofi да проучи въздействието на ваксината върху деца, които никога не са били изложени на вируса.
Dengvaxia е одобрена и регистрирана в 19 държави и в момента се изследва от Европейската агенция по лекарствата (ЕМА). Въпреки твърденията, че ваксината ще донесе на Sanofi печалби от близо 1 млрд. долара годишно, резултатът е 3 млн. евро за 2017 г., тъй като компанията е била принуден да изкупи обратно неизползваните дози. Разходите и само за четвъртото тримесечие на 2017 г. пък са възлизали на 87 млн. евро.
Междувременно японската компания Takeda Pharmaceutical, Националният институт по здравеопазване на САЩ и бразилският институт "Бутан" също разработват конкурентни продукти.
Болестта денга, която е широко разпространена в тропиците и субтропиците, се причинява от 4 типа вируси, които се разпространяват от комарите, преносители на малария и Зика. Приблизително 390 милиона човека по света биват инфектирани с денга годишно, като повечето прекарват заболяването почти без симптоми или само под формата на леко заболяване. Въпреки това някои хора развиват тежки и дори животозастрашаващи форми на заболяването наричани денга хеморагична треска (DHF) или денга шок синдром (DSS). Вирусът предизвиква главоболие (особено в областта на слепоочията), треска и болки в ставите, но по-сериозните форми на заболяването могат да доведат до вътрешни кръвоизливи, повръщане, колапс в кръвното налягане и поражения по различни органи. Тежките форми на денга убиват 22 000 човека годишно, повечето от които деца.
Поправете си заглавието. Срамота е.