Подсладителите без захар да не се използват за контрол на телесното тегло или намаляване на риска от незаразни заболявания. Това гласи новата препоръка на СЗО, включена в насоките на организацията относно тези продукти, съобщи пресслужбата на световната организация.
Препоръката се основава на констатациите от систематичен преглед на наличните доказателства, които предполагат, че употребата на подсладители без захар не предоставя никаква дългосрочна полза за намаляване на телесните мазнини при възрастни или деца. Резултатите от този преглед също предполагат, че може да има потенциални нежелани ефекти от дългосрочната употреба на подсладителите без захар, като повишен риск от диабет тип 2, сърдечносъдови заболявания и смъртност при възрастни.
„Замяната на свободните захари с подсладители бъз съдържание на захар не помага при контрола на теглото в дългосрочен план. Хората трябва да обмислят други начини за намаляване на приема на свободни захари, като например консумация на храна с естествени захари, като плодове, или неподсладени храни и напитки“, коментира Франческо Бранка, директор на Отдела на СЗО по хранене и безопасност на храните. Подсладителите без захар не са основни диетични фактори и нямат хранителна стойност. Хората трябва да намалят напълно сладостта на диетата, като започнат от ранна възраст, за да подобрят здравето си, допълва той.
Препоръката се отнася за всички хора, с изключение на лица с предшестващ диабет и включва всички синтетични и естествено срещащи се или модифицирани нехранителни подсладители, които не са класифицирани като захари, без значение дали са част от състава на готови храни и напитки или се продават самостоятелно за добавяне към храни и напитки от потребителите.
Сред често употребяваните подсладители без захар са ацесулфам К, аспартам, адвантам, цикламати, неотам, захарин, сукралоза, стевия и производни на стевия.
Препоръката не се отнася за продукти за лична грижа и хигиена, съдържащи подсладители без захар, като паста за зъби, крем за кожа и лекарства, или за нискокалорични захари и захарни алкохоли (полиоли), които са захари или захарни производни, съдържащи калории.
Според експертите политическите решения, базирани на тези препоръки, може да изискват обсъждане по същество в контекста на конкретните държави, като се отчитат и други фактори, свързани например със степента на потребление в различните възрастови групи.
Насоките на СЗО относно подсладителите без захар са част от набор от съществуващи и предстоящи насоки за здравословни диети, които имат за цел да установят здравословни хранителни навици през целия живот, да подобрят качеството на диетата и да намалят риска от хронични незаразни заболявания в световен мащаб, посочват още от световната организация.